System zabezpieczenia przepięciowego wysokiej klasy M-LB-5000

799

Modułowość i wbudowana diagnostyka w połączeniu z małą szerokością modułu, wynoszącą jedynie 6,2 mm: to cechy nowego systemu zabezpieczenia przepięciowego M-LB-5000 firmy Pepperl+Fuchs. Oferując te funkcje, nowe jednokanałowe moduły zwiększają dyspozycyjność instalacji i pozwalają ograniczyć koszty operacyjne.

System ochrony przed przepięciami M-LB-5000: Moduły zabezpieczające z obwodami diagnostycznymi i sygnalizacją LED oraz oddzielnym interfejsem kontrolnym

Opatentowany obwód diagnostyczny M-LB-5000 wraz z intuicyjną sygnalizacją optyczną zmniejszają koszty testowania zgodnie z normą EN 62305-3 oraz umożliwiają monitorowanie kondycji modułów. Zielone światło na module zabezpieczającym sygnalizuje pełną ochronę i wystarczające rezerwy operacyjne. Zapalenie się żółtej diody LED sygnalizuje, że moduł osiągnął 90% swojego cyklu życia, ale wciąż realizuje zabezpieczenie obwodu. Należy go wymienić podczas następnych prac konserwacyjnych. Czerwone światło sygnalizuje trwałe uszkodzenie i brak ochrony. Moduł musi być wymieniony natychmiast, aby zapobiec spowodowaniu uszkodzeń przez następny impuls przepięciowy.

Taka konfiguracja zapewnia, że moduły zabezpieczające będą zawsze wymieniane we właściwym czasie. Poprawia to dyspozycyjność zabezpieczenia przepięciowego oraz systemu jako całości, jednocześnie ograniczając koszty użytkowania. Status modułów zabezpieczających może zostać włączony do poziomu kontrolnego za pomocą kontaktów sygnalizacyjnych w modułach funkcyjnych i szyny zasilającej.
Ten modułowy system zapewnia łatwy rozruch i serwisowanie dzięki funkcji loop-disconnect i bezprzerwowej wymianie modułów zabezpieczających podczas pracy systemu.

Po wyjęciu modułu zabezpieczającego, odpowiadająca mu ścieżka sygnałowa pozostanie zwarta dzięki modułowi bazowemu zamontowanemu na szynie DIN. Wyjęcie modułu nie wiąże się z jakąkolwiek przerwą w dostarczaniu sygnału, co oznacza, że może on być wymieniony bez wpływu na funkcjonowanie całej instalacji.

Jeśli moduł zabezpieczający zostanie wpięty po odwróceniu go o kąt 180°, obwód sygnałowy zostanie przerwany przez wewnętrzną barierę izolacyjną. Ułatwia to prowadzenie prac serwisowych i testy pętli oraz umożliwia prowadzenie testów izolacji podczas rozruchu.
Mała szerokość modułów zabezpieczających, wynosząca 6,2 mm oszczędza przestrzeń w szafie rozdzielczej. Unika się też odłączania listew zaciskowych. Podczas modernizacji listwy zaciskowe mogą być wymienione niezależnie od dostępnej przestrzeni. Sygnalizacja świetlna modułu zabezpieczającego umożliwia monitorowanie jego stanu i zmniejsza koszty testowania.

Automatyka to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania z dziedziny automatyki są naszym celem.

Gotowość do podejmowania przedsiębiorczego ryzyka, pionierski duch i głębokie przekonanie o wartości własnych pomysłów wynalazczych – z tymi właśnie aktywami rozpoczynali działalność Walter Pepperl i Ludwig Fuchs, otwierając swój zakład reperacji radioodbiorników w Mannheim w 1945 roku. Wynaleziony przez nich kilka lat później czujnik zbliżeniowy potwierdził ich wartość. Był jednocześnie początkiem długiej historii ścisłej współpracy z klientami oraz opracowania wielu innowacyjnych technologii i procedur z dziedziny automatyki. Zarówno wtedy, jak i teraz naszym celem pozostaje bezpośredni wgląd w potrzeby każdego klienta. Jako pionierowi w zakresie ochrony przeciwwybuchowej instalacji elektrycznych oraz czołowemu producentowi innowacyjnych czujników o dużej sprawności – ścisła współpraca z klientami pozwoliła nam stać się liderem w rozwoju technologii stosowanych w automatyce. Naszym celem jest łączenie najnowocześniejszych technologii z szerokim zakresem usług, pozwalające klientom optymalizować swoje procesy i aplikacje.

Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: www.pepperl-fuchs.com