Rodzaje żarówek dla przemysłu – Czym się różnią i które wybrać?

993

Rynek żarówek przeszedł ogromne zmiany, odkąd tradycyjne żarówki zostały zastąpione energooszczędnymi. Ich wybór nadal jest jednak tak ogromny, że trzeba dobrze się zastanowić, zanim kupimy najodpowiedniejsze produkty dla danych pomieszczeń. Jakie wybrać dla przestrzeni przemysłowych? Co powinniśmy mieć na uwadze?

GWINT GIWNTOWI NIERÓWNY

Niestety nie ma uniwersalnej żarówki, która pasowałaby do każdej lampy, czy żyrandola. Najpopularniejszych gwintów jest sześć: E27, E14, GU10, MR16, MR11, G4. Różnią się one od siebie przede wszystkim rozstawem oraz sposobem montażu w gnieździe urządzenia. Najbardziej powszechnym gwintem jest E27, używany w większości przestrzeni- tych prywatnych, domowych, jak i przemysłowych. Analogicznie do nazwy, jego średnica wynosi 27 milimetrów. Podobnie jest z mniejszym, bo 14 milimetrowym gwintem E14. Ze względu na swoją wielkość jest on głównie dopasowywany do małych żyrandoli oraz lampek. Jeśli chodzi o gwinty GU10, MR16, MR11, G4 są one mniej powszechne w przestrzeniach przemysłowych. Montowane są one w sufitach podwieszanych, oświetleniach schodów czy ozdobnych, jak i punktowych źródłach światła.

RODZAJE ŻARÓWEK

Na rynku jest dostępnych wiele żarówek – wysokotemperaturowe, żarówki LED, halogenowe, świetlówki, a także sodowe i metalo halogenkowe– mówi Wojciech Krawczyk z firmy isprzet.pl.Jednak każda z nich różni się znacząco i trzeba wziąć pod uwagę ich barwę światła oraz trwałość i moc świecenia.

Żarówki wysokotemperaturowe, dawnej zwane żarowymi, jest już coraz trudniej dostać, gdyż oficjalnie zostały wycofane z obiegu w 2016 roku. Pomimo dobrego odwzorowania barw, były one bardzo krótkotrwałe. Świetlówki zaś cechuje długa żywotność i możliwość wytworzenia różnych temperatur barwowych. Żarówki halogenowe są bardzo ekonomiczne, gdyż dzięki swoim właściwościom (zbudowane są z cząsteczek wolframu) mają długą żywotność. Jednak najlepszym i najrozsądniejszym wyborem są LEDY- są nie tyle co długowieczne, lecz pobierają one bardzo mało prądu.

Na rynku są dostępne także wyżej wspomniane lampy sodowe i metalohalogenkowe. Te pierwsze cechuje skuteczność świetlna i długa trwałość w świeceniu. Zaś lampy metalohalogenkowe biorą górę dzięki naturalnemu, białemu światłu, długiej żywotności i wydajności.

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC ŻARÓWKI?

Jednym z ważniejszych czynników decydujących o wyborze danego oświetlenia jest barwa żarówek– mówi Wojciech Krawczyk. Właśnie to ona nadaje żarówce kolor emitowanego światła. Nie każdy lubi żółte, bądź białe światło, dlatego trzeba wybrać takie oświetlenie, by nie było dla nas niekomfortowe.

Poza wspomnianymi czynnikami decydującymi o wyborze oświetlenia, ważną rzeczą jest przede wszystkim pomieszczenie, bądź przestrzeń, w której chcemy dane światło zamontować. To od niego zależy, jaki efekt światła chce się uzyskać. Jeśli już przyjdzie czas na decyzję dotyczącą zakupu oświetlenia, warto właśnie wziąć pod uwagę takie rzeczy jak: miejsce, gdzie chce się zamontować żarówki, bądź lampy, moc światła i jego kolor, oraz wydajność i trwałość świecenia, a we właściwym wyborze zawsze może pomóc ekspert.

Źródło: Come creations Group 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię