Oszczędność energii i ochrona środowiska dzięki właściwym rozwiązaniom w zakresie sprężonego powietrza

152

W sytuacji, gdy ceny energii w Europie gwałtownie rosną, a sprężone powietrze odpowiada za 12 do nawet 40 procent całej energii zużywanej w przemyśle[1]. Wiele firm zastanawia się, jakie kroki można podjąć, aby zminimalizować koszty i poprawić efektywność swojej działalności. Jest to dobry moment dla firm energochłonnych, aby skorzystać z odzysku ciepła, technologii bezolejowej i analityki cyfrowej – mówi jeden z liderów w dziedzinie sprężonego powietrza w przemyśle, firma CompAir.

W pierwszym kwartale 2022 roku krótkoterminowe ceny gazu na największej giełdzie europejskiej były pięciokrotnie wyższe niż ich średnia z 2021 roku[2] , a w ocenie rynkowów cena gazu utrzyma się  na poziomie nawet trzykrotnie wyższym niż w 2021 roku przez co najmniej następne trzy lata. CompAir doradza użytkownikom sprężonego powietrza, aby już teraz podjęli działania, które pomogą zabezpieczyć inwestycje na przyszłość.

Oto kilka najważniejszych wskazówek zalecanych przez  które firmę CompAir, wraz z poradami dotyczącymi najnowszych technologii sprężonego powietrza, aby pomóc obniżyć koszty energii i zoptymalizować poziom sprawności.

Wybierz bezolejowe sprężarki śrubowe

Większość zakładów produkcyjnych, w których produkcja jest bardzo wrażliwa, np. w branży spożywczej lub farmaceutycznej, zdecyduje się na sprężarki bezolejowe, ale wiele innych firm może również skorzystać z zalet urządzeń bezolejowych. W wielu przypadkach obniżeniu ulegają koszty całkowitego cyklu życia urządzenia – firmy mogą zaoszczędzić na kosztach wymiany oleju, a ponadto nie ma potrzeby stosowania dodatkowych produktów, takich jak separatory oleju.

CompAir oferuje szeroki zakres technologii sprężarek bezolejowych, w tym sprężarki śrubowe i tłokowe.  Zaawansowana technologicznie sprężarka Ultima pracuje całkowicie bezolejowo, a chłodzenie jej elementów odbywa się za pomocą zamkniętego obiegu wody.

Każdy blok śrubowy jest napędzany indywidualnie przez silnik synchroniczny o zmiennej prędkości z magnesami trwałymi, co zapewnia wyjątkowy poziom sprawności w porównaniu z tradycyjną technologią bezolejową.