Ochrona środowiska naturalnego oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych stanowią priorytet dla coraz większej ilości przedsiębiorstw produkcyjnych na całym świecie. Firmy zaczynają zdawać sobie sprawę, że osiąganie zysków i dbanie o środowisko mogą iść z sobą w parze. Jednym z obszarów, odnoszącym znaczące korzyści na obu tych polach, jest zarządzanie sprężonym powietrzem.
Systemy pneumatyczne są obecnie stosowane w wielu branżach i sektorach gospodarki, takich jak przemysł, produkcja, transport czy usługi. Należy jednak pamiętać, że nieefektywne i źle zaprojektowane systemy sprężonego powietrza mogą przyczynić się do marnotrawienia energii i generowania większych emisji gazów cieplarnianych. Wiele zakładów korzystających ze sprężonego powietrza zmaga się z jego wyciekami, co z kolei jest największym źródłem kosztownych strat energii. W każdym zakładzie wykorzystującym sprężarki, około 30% kosztów energii elektrycznej stanowi wytwarzanie sprężonego powietrza. Z tego średnio 20% – 40% wytworzonego sprężonego powietrza tracone jest przez nieszczelności w instalacji. Jest to znaczący koszt dla firm, szczególnie tych posiadających wiele linii w różnych lokalizacjach.
W Rubix dzięki audytom sprężonego powietrza pomagamy naszym klientom zwiększyć wydajność i niezawodność produkcji, obniżyć koszty i zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Projektujemy strategie mające na celu zredukować wydatki jednoczenie wspierając zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Nasi specjaliści techniczni zapewniają dostęp do zbiorowej wiedzy ponad 8500 pracowników Rubix z całej Europy mających doświadczenie w optymalizacji i zapewnieniu ciągłości linii produkcyjnych firm ze wszystkich sektorów przemysłu. Ogromne znaczenie ma dla nas również fakt, iż oferowane rozwiązania pomagają klientom osiągnąć cele związane z ochroną środowiska i oszczędnościami.
Wraz z naszym partnerem biznesowym firmą SMC chcielibyśmy przedstawić ich innowacyjny System Zarządzania Sprężonym Powietrzem serii AMS20/30/40/60, który jest skutecznym sposobem na poprawę efektywności energetycznej niemalże każdego przedsiębiorstwa poprzez bezpieczne zmniejszenie ciśnienia roboczego oraz ograniczenie zużycia sprężonego powietrza. Prezentowane rozwiązanie pomaga firmom zarządzać procesem produkcyjnym związanym ze sprężonym powietrzem. Jego wdrożenie umożliwia zoptymalizowanie procesów technologicznych oraz zmniejszenie ilości emisji CO2.
Jak wygląda współpraca w zakresie poprawy efektywności energetycznej z wykorzystaniem Systemu Sprężonego Powietrza AMS20/30/40/60 w zakładzie produkcyjnym?
Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu, który trwa zaledwie kilka dni i nie zaburza ciągłości pracy. W trakcie analizy sprawdzana jest efektywność sprężarek i elementów biorących udział w procesie filtracji. Dzięki temu wieloaspektowemu badaniu możemy zyskać pewność, że system pneumatyczny nie wykazuje spadków ciśnienia i zapewnia przepływ w całym odwodzie objętym analizą.
Specjaliści techniczni sprawdzają jakość powietrza poprzez analizę punktu rosy i zbadanie pobranych próbek sprężonego powietrza pod kątem identyfikacji cząstek stałych. Wszelkie nieszczelności są wykrywane z wykorzystaniem ultradźwięków. Cały proces jest fotografowany i opisywany, a gdy występujące usterki zostaną naprawione uzupełniany o ocenę ROI. Końcowy etap stanowi analiza wszystkich urządzeń wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na sprężone powietrze połączona z identyfikacją wszelkich nieefektywności sprężonego powietrza.
W ramach drugiego kroku przedstawione zostają zalecenia i rozwiązania mające za zadanie wyeliminować dotychczasowe błędy i usterki, a także przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Przedstawione rekomendacje uwzględniają również szacowane koszty eliminacji poszczególnych nieefektywności oraz zapewnienie niezawodności systemów przy obniżeniu ciśnienia do minimalnych wymaganych wartości ustalonych z wykorzystaniem Systemu Zarządzania Sprężonym Powietrzem AMS20/30/40/60. To właśnie połączenie regulatora ciśnienia, zaworu upustowego i bezprzewodowego koncentratora z wbudowanymi czujnikami: przepływu, ciśnienia i temperatury umożliwia monitorowanie parametrów sprężonego powietrza w systemie. Również pozwala na bezpieczne zaprogramowanie momentu redukcji ciśnienia zasilania w okresach niskiej aktywności w procesie produkcyjnym oraz momentach całkowitego wyłączenia zasilania maszyny w sprężone powietrze. Zawór redukcyjny Stand-by pozwala na redukcję ciśnienia w trakcie przestoju, a co za tym idzie zmniejszenie zużycia powietrza i emisji CO2.
Działania te pozwalają skutecznie oszczędzać energię sprężonego powietrza.
Oczywiście, możliwe jest obniżenie ciśnienia roboczego bez rozwiązania wszystkich zidentyfikowanych problemów. Priorytet stanowi:
– eliminacja wycieków sprężonego powietrza,
– wyrównanie szczytów ciśnienia poprzez modernizację elementów zużywających największe ilości energii oraz optymalizację regulacji,
– poprawa efektywności energetycznej każdego z komponentów.
Po przejściu opisanej wyżej procedury niemalże wszystkie zakłady produkcyjne powinny osiągnąć warunki pozwalające na obniżenie ciśnienia roboczego bez ponoszenia żadnego ryzyka.
Kolejnym krokiem jest optymalizacja poszczególnych maszyn włączonych w obieg sprężonego powietrza. Nawet niewielka poprawa wydajności siłowników może wygenerować duże oszczędności w skali roku. Specjaliści techniczni dobierają najlepsze komponenty do danego zastosowania. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoja linia produkcyjna uzyska optymalną wydajność przy możliwie najniższym zużyciu energii.
Bardzo ważne jest również zadbanie o to, by wszystkie komponenty posiadały prawidłowe wymiary. W tym zakresie niezwykle cenne jest profesjonalne doradztwo SMC – jedynego dostawcy, który w celu dostarczenia najlepiej dopasowanych rozwiązań dla każdej z aplikacji posiada w swojej ofercie opcję rozmiarów pośrednich.
Dlaczego warto zdecydować się na System Zarządzania Sprężonym powietrzem z serii AMS20/30/40/60?
- Wdrożenie systemu realnie przyczynia się zrównoważonego rozwoju zakładu produkcyjnego, co ma pozytywny wpływ na środowisko i rentowność biznesu.
Identyfikacja obszarów o niskiej efektywności energetycznej pozwala zmniejszyć całkowite zużycie energii i obniżyć koszty operacyjne przedsiębiorstwa.
- System umożliwia cyfrowe monitorowanie i kontrolę procesu a także zbieranie danych dotyczących wartości przepływu, poziomu ciśnienia i temperatury. Ich analiza daje możliwość zaplanowania działań mających na celu redukcję zużycia energii w zakładzie. Przyjazny interfejs pozwala pracownikom monitorować parametry pracy, wydajność systemu a także prognozować zapotrzebowanie na sprężone powietrze w oparciu o aktualne wyniki a w przypadku ich gromadzenia o dane historyczne.
- Dane pochodzące z systemu pozwalają na zaplanowanie harmonogramu konserwacji maszyn i urządzeń, a co za tym idzie zminimalizować ryzyko awarii i nieplanowanych przestojów, a także zwiększyć efektywność produkcji.
System Zarządzania Sprężonym Powietrzem AMS20/30/40/60 jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które chcą działać bardziej ekonomicznie i generować przy tym oszczędności. Połączenie obniżonego ciśnienia roboczego oraz ulepszeń systemu sprężonego powietrza przynosi ogromne oszczędności w zużyciu energii, zazwyczaj na poziomie około 75%.
Wprowadzenie Systemu Zarządzania Sprężonym Powietrzem AMS20/30/40/60 to inwestycja, która szybko się zwraca. Dzięki oszczędnościom energii, redukcji kosztów operacyjnych i minimalizacji ryzyka awarii, przedsiębiorstwo może poprawić swoją rentowność i konkurencyjność na rynku. Jednocześnie, działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i dbając o środowisko naturalne, firma może budować pozytywny wizerunek i przyciągać ekologicznie świadomych klientów.
Autorzy:
Andrzej K. Kozioł
Menedżer produktu – Pneumatyka & SWAT Group
Product manager – Pneumatic Power Units & Systems. SWAT Group
RUBIX Polska
Norbert Pieniak
Marketing & Communications Manager
SMC Industrial Automation Polska Sp. z o.o.
Brammer S.A.
ul. Handlowa 2a
36-100 Kolbuszowa
Telefon: 17 227 00 00
Email: handlowy.pl@rubix.com
Strona: www.brammer.pl