Kamery termowizyjne w przemyśle spożywczym

483

W przemyśle spożywczym bardzo ważna jest dokładna kontrola temperatury łatwo psujących się produktów w trakcie produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży. Powtarzające się ostrzeżenia o chorobach spowodowanych skażoną i niewłaściwie przyrządzoną żywnością podkreślają potrzebę ściślejszej kontroli procesów. Ponieważ prawie zawsze wiąże się to z czynnikiem ludzkim, przetwórcy żywności potrzebują narzędzi, które zautomatyzują kluczowe operacje w sposób, który pomoże zminimalizować błędy ludzkie przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów na niskim poziomie.

Takim narzędziem są kamery termowizyjne. Korzystając z kamer termowizyjnych FLIR, można dokonywać zautomatyzowanych, bezkontaktowych pomiarów temperatury w wielu zastosowaniach w przetwórstwie spożywczym. Analogowe wyjścia wideo można oglądać na monitorach, a cyfrowe dane temperatury, w tym wyjścia wideo MPEG4, można przesyłać do komputera przez sieć Ethernet.

Jak to działa?

Głównymi elementami wykonującymi bezkontaktowe pomiary temperatury w przemyśle spożywczym są: kamera termowizyjna i powiązane oprogramowanie. Działają one jako „inteligentne”, bezkontaktowe czujniki do przeprowadzania 100% kontroli, mierząc temperaturę sprzętu, produktów chłodzonych i gotowanej żywności po zakończeniu procesu gotowania.

Kamery termowizyjne są łatwe w użyciu, niewielkie i można je umieścić niemal wszędzie w zależności od potrzeb. Mogą być również używane do kontroli zgrzewania opakowań i poprawy wydajności w innych procesach przetwarzania żywności.

Kamery termowizyjne FLIR posiadają oprogramowanie sprzętowe i interfejsy komunikacyjne, które pozwalają na ich wykorzystanie w zautomatyzowanym sterowaniu procesami. Oprogramowanie innych producentów ułatwia włączenie tych narzędzi do zautomatyzowanych systemów wizyjnych bez konieczności pisania własnego kodu sterującego.

Zastosowanie kamer termowizyjnych w przetwórstwie spożywczym jest coraz częstsze. Główne obszary zastosowania to:

  • Wyroby pieczone w piekarniku
  • Mięso gotowane w kuchence mikrofalowej
  • Mikrofalowe suszenie ryżu i innych ziaren
  • Sprawdzanie piekarników pod kątem właściwej temperatury
  • Prawidłowe napełnianie przegródek w opakowaniach mrożonych posiłków
  • Sprawdzanie integralności zamknięć celofanowych na posiłkach mikrofalowych
  • Sprawdzanie kleju na klapach kartonów z owijkami
  • Monitorowanie przedziałów lodówki i zamrażarki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię