3M™ Glass Bubbles – wypełniacze mikrosferyczne o wielu możliwościach zastosowania

925

Jak produkować coraz lżejsze samochody, które będą zużywały mniej paliwa? W jaki sposób zwiększyć wydajność wydobycia ropy naftowej? Co dodać do składu farb i materiałów budowlanych, aby poprawić ich parametry jakościowe? Odpowiedź na te, pozornie odległe od siebie, pytania ma jeden wspólny mianownik – 3M™ Glass Bubbles.

Czym są mikrosfery szklane?

3M™ Glass Bubbles to wypełniacze mikrosferyczne marki 3M, które odgrywają coraz większą rolę w produkcji kompozytów. Są to szklane, puste w środku kulki. Ich kształt sprawia, że wyróżniają się najmniejszym stosunkiem powierzchni do objętości w porównaniu z innymi wypełniaczami. W procesie ich produkcji zastosowano sodowo-wapniowe szkło borokrzemianowe, co nadaje im pożądaną wytrzymałość. Wyróżniają się przy tym niską gęstością i wodoodpornością.

Zastosowanie 3M™ Glass Bubbles w różnych branżach

Mikropęcherzyki Glass Bubbles znajdują swoje zastosowanie m.in. na rynku materiałów budowlanych. Mogą tam być stosowane jako wypełniacze m.in. do farb antykondensacyjnych, powłok izolacji termicznej, szczeliw czy tynków szpachlowych. Dzięki ich użyciu otrzymujemy materiały budowlane o mniejszej kurczliwości, a tym samym lżejsze i łatwiejsze w obróbce. Warto zwrócić też uwagę na wydrążoną budowę mikrocząsteczek 3M™ Glass Bubbles, która nadaje im zróżnicowaną efektywność w zakresie rozpraszania i odbijania światła, co zostało wykorzystane w farbach odbijających promieniowanie słoneczne (tzw. „solarnych”).

– Przeprowadzone badania pokazują wyjątkowe właściwości mikrosfer szklanych 3M™ Glass Bubbles w zakresie odbicia promieniowania słonecznego i ciepła. Dzięki ich zastosowaniu możemy poprawić reflektancję promieniowania, a co za tym idzie – zwiększyć efektywność termiczną powłoki dachowej lub fasadowej. W taki sposób te niepozorne mikrocząsteczki mogą przyczynić się do obniżenia rosnących kosztów energii – mówi Kevin J. Rink, specjalista do spraw aplikacji 3M Advanced Materials Division.

Mikrosfery szklane 3M™ Glass Bubbles pozwalają optymalizować parametry chemiczne, fizyczne i optyczne różnych materiałów, np. obniżyć masę elementów przy jednoczesnym zwiększeniu ich wytrzymałości. Znajduje to zastosowanie m.in. w przemyśle samochodowym. Wykorzystując unikalne właściwości tych mikropęcherzyków, możemy zmniejszyć masę pojazdu nawet o 35 kg, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności zużycia paliwa, a tym samym wysokości rachunków na stacjach benzynowych  i ograniczeniem emisji CO2.

Kolejną gałęzią, w której znajdują zastosowane mikrosfery szklane, jest przemysł rafineryjny. Stosując je w płuczkach i zawiesinach cementowych, możemy zmniejszyć i kontrolować ciśnienie w otworze, a dzięki temu zwiększać produktywność wydobycia ropy czy gazu.

Gama zastosowań 3M™ Glass Bubbles cały czas rośnie. Są wykorzystywane w najróżniejszych podzespołach oraz produktach wytłaczanych i formowanych wytryskowo – od mebli aż po elektronikę.

Źródło: 3M Poland

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię