Czy panele dekompresyjne można stosować w pomieszczeniu zamkniętym?

447

Pewnym remedium na taką sytuację jest zwiększenie wytrzymałości konstrukcyjnej aparatu. To rozwiązanie zmniejsza wymaganą powierzchnię dekompresyjną.

Rozważmy to na przykładzie. Jeśli z obliczeń wynikałoby, że na jednostce odpylającej potrzebny byłby panel dekompresyjny o powierzchni 1 m2, ale należy go zabudować kanałem dekompresyjnym o długości 3 metrów, to może się okazać, że wymagana powierzchnia dekompresji nie będzie już na poziomie 1 m2, ale np. 1,5 m2.

Może się wówczas zdarzyć tak, że na korpusie chronionego aparatu nie będzie miejsca na taką powierzchnię dekompresji. Wówczas można spróbować zachować powierzchnię 1 m2, przy jednoczesnym wzmocnieniu filtra. Co niestety również nie jest łatwe, ani tanie do wykonania. W rezultacie może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie innego zabezpieczenia, jakim jest bezpłomieniowe odciążanie wybuchu lub tłumienie wybuchu.

Koszty systemu bezpieczeństwa wybuchowego są zawsze istotne dla inwestora

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na optymalizację kosztów wprowadzanych zabezpieczeń. Firma projektująca system zabezpieczeń przed skutkami wybuchu powinna również ocenić aspekt kosztowy dla inwestora. Czasem bowiem opłaca się zmienić system całkowicie na inny. Może to być np. na bezpłomieniowe odpowietrzanie wybuchu, które jest również opatrzone pewnymi obostrzeniami, albo system tłumienia wybuchu.

Źródło: HAZEX