Modernizacja młynowni węgla pod kątem bezpieczeństwa wybuchowego

437

W ramach modernizacji taśmociąg dostarczający miał węglowy z hali węgla do zbiornika miału węglowego został częściowo zabudowany, a przesyp wzmocniony. Dzięki szczelnej zabudowie fragmentu taśmociągu możliwe stało się zastosowanie odsprzęgania wybuchu za pomocą butli HRD na zasypie do zbiornika.

Zbiornik miału węglowego o pojemności 60 m3 przed modernizacją nie był zabezpieczony przed skutkami wybuchu. W przypadku jego zaistnienia wewnątrz zbiornika mogłoby dojść do rozerwania zbiornika i do rozprzestrzenienia się wybuchu na pozostałe aparaty instalacji produkcyjnej, a jego ciśnienie mogłoby uszkodzić poszczególne elementy instalacji. W związku z powyższym zbiornik zabezpieczono za pomocą systemów tłumienia i odsprzęgania wybuchu HRD od strony taśmociągu. W przypadku gdy w zasobniku dojdzie do wybuchu, systemy te zapewnią:

  • stłumienie wybuchu wewnątrz zbiornika na miał węglowy,
  • odcięcie wybuchu od strony taśmociągu dostarczającego miał węglowy (powstrzyma to rozprzestrzenianie się wybuchu na inne elementy instalacji),
  • stłumienie wybuchu w młynie i odcięcie fali ciśnienia i ognia przemieszczającej się przewodem pyłu węglowego w kierunku filtra.

Młyn rolowo-misowy zabezpieczony systemami tłumienia i odsprzęgania wybuchu typu HRD, które w przypadku wybuchu zapewnią ochronę aparatu.

Ochrona młyna rolowo-misowego wraz z instalacją transportu pyłu węglowego do filtra

Wewnątrz młyna rolowo-misowego o pojemności 45 m3 odbywa się mielenie miału węglowego do pyłu węglowego, przy jednoczesnym suszeniu i separacji pyłu. Miał węglowy jest podawany z przenośnika ślimakowego bezpośrednio na obrotową misę, gdzie jest rozdrabniany przez trzy przetaczające się w wysokiej temperaturze role. Rozdrobniony węgiel (pył węglowy) jest unoszony przez gorące gazy do górnej części młyna, gdzie znajduje się separator wytrącający z mieszaniny pyłowo-powietrznej grubą frakcję pyłu w celu jej zawrócenia do ponownego zmielenia. Drobna frakcja pyłu wymieszana z gazem jest przesyłana do filtra tkaninowego.

Młyn wyposażony jest w instalację inertyzacji CO2, która uruchomi się w momencie, gdy w aparacie zostanie wykryty zbyt wysoki poziom O2 (świadczący o procesach chemicznych mogących prowadzić do samozapłonu węgla), oraz instalację inertyzacji za pomocą pyłu mineralnego w celu wykluczenia możliwości powstawania ognisk żarzącego się produktu, który może być źródłem wybuchu np. po postoju instalacji, przy awaryjnym braku węgla lub przy starcie po zatrzymaniu awaryjnym.

Celem inertyzacji jest minimalizowanie ryzyka zapalenia się produktu. Jeżeli jednak dojdzie do zapłonu, jest ona zbyt wolna, aby ochronić urządzenie przed ewentualnym wybuchem.

Obecność dużych ilości drobnego pyłu węglowego zwiększa możliwość zaistnienia wybuchu w młynie węglowym. Wobec tego został on zabezpieczony przed skutkami wybuchu poprzez zastosowanie systemów tłumienia i odsprzęgania wybuchu (łącznie 6 butli HRD). Pięć butli zamontowano na młynie węglowym, natomiast jedną na przewodzie pyłowym transportującym pył z młyna do filtra.

Detekcja wybuchu odbywać się będzie przy użyciu czujnika ciśnienia, który w przypadku wykrycia niebezpiecznego wzrostu ciśnienia prześle sygnał do centrali sterującej systemem przeciwwybuchowym. W momencie przekroczenia zadanych wartości krytycznych jednostka sterująca uruchomi system. Czas reakcji mierzony od wykrycia zarzewia wybuchu do jego stłumienia liczony jest w ułamkach sekund, co pozwala stłumić wybuch, zanim się rozprzestrzeni. Rurociąg transportujący pył węglowy pionowo w dół z młyna do filtra został dodatkowo zabezpieczony poprzez zabudowę panelu dekompresyjnego na diverterze.

W przypadku zaistnienia wybuchu wewnątrz młyna zastosowane systemy tłumienia i odsprzęgania wybuchu typu HRD zapewnią ochronę aparatu oraz odcięcie wybuchu na kanale transportującym pył węglowy z młyna do filtra. Zastosowana na diverterze konstrukcja zapewni redukcję ciśnienia wybuchu w rurociągu oraz ograniczy możliwość przeniesienia się wybuchu z filtra do młyna i odwrotnie.

Diverter zabudowany certyfikowanym panelem odciążającym z czujnikiem otwarcia, zabezpieczający rurociąg transportujący pył węglowy pionowo w dół z młyna do filtra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię