Nowe innowacyjne maty filtracyjne Rittal do wentylatorów

205

Wentylatory filtrujące w szafach sterowniczych są nieznaczącym i mało istotnym detalem z punktu widzenia użytkowników. W sytuacji kiedy pojawia się konieczność wymiany zabrudzonych mat filtracyjnych, często wybierane są możliwie jak najtańsze produkty. Niestety najniższe koszty zakupu wcale nie zawsze oznaczają obniżenia kosztów całkowitych.

A wręcz przeciwnie – źle dobrana mata może zagrażać pracy urządzeń. Nowe maty filtracyjne do wentylatorów Rittal TopTherm dają gwarancję nie tylko, że szafa sterownicza przestanie zbierać kurz, ale także zachowania wysokiej klasy ochrony i obniżenie kosztów eksploatacji i zużycia energii.

Wentylatory filtrują chłodniejsze powietrze pochodzące z otoczenia przed wejściem do szafy sterowniczej, podczas gdy ogrzane powietrze wewnętrzne wydostaje się z szafy przez filtr wylotowy. Dlatego ważne jest, aby wentylator filtrujący nie obniżał klasy ochrony szafy sterowniczej i jednocześnie zapewniał możliwie duży strumień powietrza. W ten sposób minimalizuje i obniża obciążenie cieplne komponentów elektronicznych zainstalowanych w szafie sterowniczej i zapobiega powstawaniu hotspotów.

Detale mediów filtrujących mają duże znaczenie

Wentylatory filtrujące powinny zostać zaprojektowane w taki sposób, aby w wystarczającym stopniu chronić przed pyłem i wilgocią. Ważnymi detalami są na przykład niezawodne uszczelki, ukształtowanie lameli oraz medium maty filtrującej. Niewielu użytkowników ma świadomość jak ważne są te niuanse techniczne, np. jeżeli mata jest zbyt szczelna, to przepuszcza niewystarczającą ilość powietrza. Z drugiej strony jeśli jest zbyt przepuszczalna do szafy sterowniczej trafia za dużo cząstek pyłu lub nawet wody, co może zaszkodzić zamontowanym komponentom. Poza tym jeżeli mata jest wykonana z nieodpowiedniego materiału, np. wycięta samodzielnie z rolki, urządzenie przestaje gwarantować deklarowaną klasę ochrony.

Zachowana równowaga

W nowych, fałdowanych matach filtracyjnych projektanci Rittal uzyskali równowagę wszystkich najważniejszych aspektów technicznych. Nie tylko pozostała zachowana wymagana klasa ochrony (IP54), ale także dzięki większej wydajności filtracji (o ponad 50 procent w porównaniu do zwykłych mat filtracyjnych!) szafy sterownicze są niezawodnie chronione przed szkodliwymi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię