Praca w trudnych warunkach: w jakie elementy odzieży BHP warto się zaopatrzyć?

478

Niekiedy przychodzi wykonywać obowiązki zawodowe w warunkach trudnych. Czyli uciążliwych, a czasami wręcz szkodliwych czy niebezpiecznych dla zdrowia. Żeby zagwarantować bezpieczeństwo i wygodę pracy, należy korzystać odpowiedniej jakości odzieży roboczej.

Odzież robocza z jednej strony chroni własne ubrania pracownika przed zabrudzeniem, uszkodzeniem czy nawet zniszczeniem, z drugiej natomiast pełnić może funkcję ochronną. Czyli osłaniać użytkownika przed trudnymi i szkodliwymi warunkami panującymi w miejscu pracy: wysokimi bądź niskimi temperaturami, iskrami oraz płomieniami, wyładowaniami elektrostatycznymi, olejami i smarami, wilgocią, śliską nawierzchnią, twardymi lub ciężkimi przedmiotami, substancjami chemicznymi albo biologicznymi… Aby wywiązała się z tego zadania, powinna być wykonana z odpowiedniej jakości, trwałych materiałów, jak również dostosowana do wzrostu i sylwetki pracownika, jego obowiązków zawodowych, warunków panujących w jego środowisku pracy, a także do obowiązujących tam norm i procedur BHP. Poniżej kilka przykładów.

Ochrona stóp

Stopy i nogi pracownika podczas wykonywania obowiązków zawodowych również mogą być narażone na urazy mechaniczne, kontakt z wilgocią, szkodliwymi substancjami czy inne ryzyka. Toteż niezbędną inwestycją są wygodne buty robocze. Muszą one być odpowiednio dopasowane do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Zależnie od niego, nosić można nie tylko półbuty, ale również sandały robocze, doskonałe na latu, gdyż zapewniają wysoki komfort termiczny oraz pozwalają stopie oddychać, co jest bardzo istotne w trakcie pracy podczas upałów. Każdy rodzaj obuwia roboczego posiadać musi przede wszystkim wytrzymałą podeszwę, która zapewni utrzymanie stabilnej pozycji w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych i zminimalizuje ryzyko zmęczenia stóp. Jest to kluczowe w przypadku wielogodzinnego chodzenia lub wykonywania pracy w pozycji stojącej.

Kurtki na różne warunki

Jednym z najważniejszych elementów odzieży roboczej – zwłaszcza, jeśli wykonywanie pracy odbywa się na zewnątrz, jest kurta. Rzecz jasna osłania ona górną część ciała pracownika przed niskimi temperaturami, wiatrem, deszczem, śniegiem i innymi przykrymi czynnikami atmosferycznymi. Na tym jednak zakres jej zadań się nie kończy. Osoba zatrudniona w branży drogowej czy budowlanej, a także każdej, jaka wymaga pracy w warunkach ograniczonej widoczności, zdecydowanie powinna nosić kurtkę odblaskową. Elementy odblaskowe sprawiają, ze nawet w warunkach bardzo ograniczonej widoczności, noszącą kurtkę osoba jest widoczna z odległości do kilkuset metrów. Chroni ją to przed potrąceniami przez samochody i inne maszyny, oraz pozostałymi wypadkami. Zapewnia również ciepło i oddychalność na dobrym poziomie.

Przedstawiciele branży drogowej, budowlanej i wielu innych często muszą także przy niskich temperaturach, podczas opadów deszczu, deszczu ze śniegiem bądź śniegu. Są sytuację, kiedy nawet najmroźniejsza zima nie może uniemożliwić wykonania pracy. Pomoże wówczas kurtka robocza zimowa. jej funkcją jest zapewnianie możliwie najlepszej osłony przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a zarazem podnoszenie poziomu bezpieczeństwa oraz wygody pracy. Kluczową rolę odgrywa tu materiał, z jakiego ubiór ten jest wykonany. Najważniejsze są: jego wysoka jakość, znaczna trwałość i dobre ocieplenie. Uszyta z solidnego materiału i porządnie ocieplona kurtka robocza sprawdzi się nawet w bardzo niskich temperaturach. Do tego odzież taka powinna być praktyczna, pod którym to słowem kryje się łatwość dopasowania jej do sylwetki, np. z pomocą regulowanych mankietów. Im więcej kieszeni, tym lepiej – sprawiają one, że kurtka robocza jest bardziej praktyczna, bo można łatwo rozlokować potrzebne narzędzia i inne przedmioty, minimalizują ryzyko ich pogubienia.

PPHU DAWPOL
ul. Bolesława Chrobrego nr 1 lok. 41
28-300 Jędrzejów

Telefon: 602 468 358

E-mail: kontakt@dawpol-bhp.pl
Strona: www.dawpol-bhp.pl