Projekt R&D dla wspomagania decyzji za-rządczych w LW Bogdanka

653

Firma ABB rozpoczyna w „Bogdance” innowacyjny projekt, którego celem będzie poprawa efektywności operacji wydobywczych poprzez zapewnienie niezawodności maszyn górniczych z praktycznym zastosowaniem zaawansowanej analityki danych.  Zakończenie projektu planowane jest na luty 2020 r.

Lubelski Węgiel „Bogdanka”, krajowy lider rynku producentów węgla energetycznego, wkrótce może znaleźć się w światowej awangardzie – kopalnia podjęła się wdrożenia w procesie produkcji usług opartych na zaawansowanej analizie danych.

„Bogdanka” wraz z ABB opracuje platformę Industrial Internet of Things (IIoT), aby połączyć różne systemy wchodzące w skład cyfrowego portfolio ABB Ability™, urządzenia oraz usługi. W efekcie powstanie narzędzie do usprawnienia procesów decyzyjnych, konserwacji predykcyjnej, efektywnego wykorzystania zasobów i koordynacji operacji w czasie rzeczywistym.

W założeniach projektu zintegrowane inteligentne rozwiązanie ma pozwolić „Bogdance” przewidywać awarie, rozwiązywać problemy maszyn i urządzeń oraz skracać czas przestojów sprzętu, a w konsekwencji – redukować koszty utrzymania aktywów górniczych. Ma to szczególne znaczenie w kontekście poprawy efektywności wydobycia.

Prowadzenie konserwacji urządzeń wydobywczych jest procesem bardzo dynamicznym, ponieważ zarówno warunki produkcji, jak i pracy maszyn górniczych zmieniają się nieustannie i wymagają ciągłej analizy ewaluacyjnej. Skuteczny program diagnostyki predykcyjnej powinien pozwolić na wczesne wykrywanie anomalii. Dzięki temu możliwe będzie zaplanowanie napraw maszyn i urządzeń w najbardziej dogodnym momencie, zarówno z perspektywy finansowej, jak i produkcyjnej – tłumaczy Anna Wujec, menedżer ds. cyfryzacji w ABB.

LW Bogdanka SA od lat pozostaje najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, m.in. dzięki sukcesywnemu wdrażaniu najnowszych inicjatyw w ramach programu Kopalnia Inteligentnych Rozwiązań. Rozpoczęcie prac nad wykorzystaniem zaawansowanej analizy danych w systemach wspomagania decyzji to kolejny krok w kierunku dalszego doskonalenia procesów operacyjnych w Spółce i ułatwienia pracy naszych górników. Niezmiennie stawiamy więc na innowacje, które są istotnym elementem strategii Bogdanki – mówi Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

W ramach projektu ABB zaimplementuje kilka systemów składających się na koncepcję cyfrowej kopalni przyszłości ABB Ability™ MineOptimize: system ABB Ability™  800xA, ABB Ability™ Asset Vista Condition Monitoring, ABB Ability™ Knowledge Manager oraz usługi ABB Ability™ z zakresu zdalnego wsparcia i konserwacji predykcyjnej.

To unikalny projekt, o charakterze badawczo-rozwojowym, a nie standardowa sprzedaż rozwiązań technicznych. Chcemy te innowacje wdrażać wspólnie, zdobywając doświadczenie z korzyścią dla obu stron – mówi Paweł Powroźnik, ekspert ds. przemysłu wydobywczego ABB.

Źródło: ABB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię