Przemysłowe rzepy montażowe — komu i do czego mogą być potrzebne?

428

Rzepy montażowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach branży przemysłowej. Służą do tworzenia połączenia umożliwiającego okresowy demontaż złączonych elementów. Rzepy typu haczyk-pętelka sprawdzają się podczas łączenia elastycznych i często rozłączanych elementów. Rzepy grzybkowe pozwalają natomiast tworzyć trwałe i nieruchome połączenia, pozbawione luzów i przesunięć.

Gdzie stosuje się przemysłowe rzepy montażowe?

Rzepy montażowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba okresowego demontażu połączonych elementów, na przykład w przypadku paneli, osłon czy pokryw zdejmowanych w celu serwisowania znajdujących się pod nimi podzespołów i przewodów. Rzepy montażowe są również chętnie wykorzystywane w przemyśle samochodowym do mocowania tapicerek, dywaników i podsufitek w samochodach osobowych. Służą też do montażu paneli ściennych i sufitowych, tkanin w siedziskach i dodatkowych elementów wyposażenia w środkach masowego transportu. Rzepy przylepne są używane do mocowania tapicerek, elementów dekoracyjnych i lekkiej elektroniki podczas produkcji statków i jachtów. Z uniwersalnych możliwości rzepów przemysłowych chętnie korzysta także branża budowlana – produkty te wykorzystuje się do mocowania detali wykończeniowych wnętrz, montażu siedzisk, pokryw, osłon i listew maskujących.

Rzepy montażowe do wymagających aplikacji

Przemysłowe rzepy montażowe pozwalają stworzyć mocne połączenie z możliwością jego rozłączenia w przyszłości. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu dwa rozwiązania:

  • rzepy w formie haczyka i pętelki,
  • rzepy w formie “grzybków”.

Pierwszy model rzepów przyjmujący formę haczyków i pętelki pozwala na wielokrotne łączenie elementów. Siła połączenia jest zależna od gęstości elementów łączących oraz częstotliwości rozłączania. Ten rodzaj rzepów przemysłowych wykorzystuje się w przypadkach, gdy nie jest potrzebne mocne połączenie, przynajmniej jeden z elementów jest elastyczny, a także gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo częstego rozłączania. Najlepiej sprawdza się do łączenia lekkich konstrukcji, cienkich materiałów i tkanin.

W Etisoft wykorzystujemy rzepy Hoop&Loop sprawdzonej marki 3M. Złączenie obu elementów następuje natychmiast po niewielkim docisku, a w efekcie otrzymujemy połączenie o grubości 3-4mm. Rozwiązania są dostępne jako bezklejowe, do wszywania, oraz w wersji z klejem akrylowym lub kauczukowym. Rzepy mogą być wykonane z nylonu lub poliestru, istnieją także wersje niepalne – wymienia Aleksander Wolny, kierownik Działu Rozwoju Produktu w Etisoft.