Wyspecjalizowane środki ochrony indywidualnej zabezpieczą, a nawet ułatwią pracę

248

Producenci środków ochrony indywidualnej i artykułów BHP na bieżąco monitorują potrzeby profesjonalistów. Dzięki temu swoją ofertą mogą odpowiedzieć na nowe wyzwania, jakie stawia przed nimi zmieniająca się rzeczywistość. W ich asortymencie znajdziemy nowoczesne produkty, które nie tylko ograniczają występowanie urazów, ale jednocześnie zapewniają komfort i efektywność pracy. Dotyczy to zarówno tradycyjnych prac z zakresu motoryzacji czy budownictwa, jak i stanowisk związanych z innowacyjnym przemysłem. Dwustronne rękawice montażowe, okulary ochronne redukujące poziom niebieskiego światła czy obuwie ESD to tylko przykłady nowoczesnych, wyspecjalizowanych artykułów BHP.

Z danych wstępnych GUS opublikowanych w kwietniu br. wynika, że w 2021 r. liczba poszkodowanych w wypadkach, bez uwzględnienia gospodarstw indywidualnych w rolnictwie, wyniosła 68 777 osób[1]. Wyraźnie pokazuje to, że wciąż należy dokładać wszelkich starań, by unikać tego typu zdarzeń lub przynajmniej na ograniczyć ich przykre konsekwencje. Jednym ze sposobów jest stosowanie właściwych środków ochrony indywidualnej w pracy. Tym bardziej, że producenci posiadają szeroki asortyment dla niemal każdej branży. Obuwie, rękawice czy okulary są przykładami kategorii środków ochrony indywidualnej, wśród których można znaleźć ciekawe rozwiązania.

Dłonie – podstawowe narzędzie specjalisty

Z przytoczonych wyżej danych GUS wynika również, że aż 17,7 proc. osób zostało poszkodowanych w wyniku kontaktu z przedmiotem ostrym, szorstkim lub chropowatym. Z pewnością część tych urazów dotyczyła dłoni, dlatego tak ważnym elementem pozwalającym uchronić się od obrażeń lub ograniczającym ich skalę są właściwie dobrane rękawice. Rynek obfituje w różne rodzaje produktów, które sprawdzają się w zależności od wykonywanych prac i branży. Niestety część rękawic, choć może wyglądać wytrzymale, to w rzeczywistości takimi nie jest, dlatego zwracajmy uwagę na normy spełniane przez dany produkt. Warsztatowcy i budowlańcy powinni zainteresować się np. normą EN 388, która pokazuje jak rękawice sprawdzają się w kontekście poszczególnych rodzajów zagrożeń mechanicznych.

Choć funkcja ochronna produktów jest najważniejsza, to ważne też, by względy bezpieczeństwa nie wykluczały wygody pracy. Przykładem są specjalistyczne nitrylowe rękawice pozwalające wydajnie działać w środowiskach wilgotnych lub zaolejonych, chroniąc zarazem przed płynami. Popularnością w naszej ofercie cieszą się też dwustronne produkty, które obok spełniania funkcji ochronnej, pasują równocześnie na lewą i prawą dłoń. Możliwość korzystania z rękawicy na obie strony powoduje, że może służyć nawet dwa razy dłużej niż jej jednostronne odpowiedniki. Dodatkowo zgubienie jednego egzemplarza z pary nie zmusza do wyrzucenia drugiego, ponieważ brak rozróżnienia na lewą i prawą rękawice pozwala na noszenie każdych dwóch egzemplarzy jako kompletu. Tego typu produkty na pewno docenią fachowcy pracujący w warsztatach oraz ci związani z budownictwem czy przemysłem – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię