6 sprawdzonych sposobów na skutecznie szlifowanie i polerowanie

733

Wiedza, praktyka i odpowiednie maszyny – tych trzech elementów potrzeba, by zabrać się do solidnego szlifowania i polerowania. Oto zestaw narzędzi, które sprawdzą się w realizacji różnych zadań z tym związanych.  

 1. Szlifierka na mokro Scheppach TIGER2500

To wysokiej klasy maszyna, która pozwala ostrzyć wszelkie przedmioty. System do szlifowania na mokro pozwala uzyskać znakomity efekt w postaci trwałego szlifu. Dotyczy to również elementów wykonanych ze stali twardej powyżej 60 HRC (czyli stali narzędziowej). Wszystko to za sprawą przemyślanej konstrukcji maszyny:

 • Kamień szlifierski (ø/szerokość: 200×40 mm, uziarnienie: K 220) jest wykonany z korundu szlachetnego z tlenkiem glinu.
 • Wysokowydajny silnik indukcyjny (moc: 120 W, prędkość obrotowa: 120min-1)zapewnia spokojną pracę i niski poziom drgań, a takżewiększą żywotność, niezawodność i bezawaryjność.
 • Niełamliwy zbiornik na wodę gwarantuje niezbędne chłodzenie.
 • Profilowana ściernica skórzana (ø/szerokość: 220×30 mm) umożliwia staranne wygładzenie zadziorów po ostrzeniu.

Zestaw waży 9 kg, co zapewnia mu niezrównaną stabilność w czasie pracy.  Jest wyposażony w regulowany podest szlifierski, próbnik kątowy i pastę ścierną. Można też dokupić do niego rozmaite akcesoria niezbędne do szlifowania i ostrzenia. To urządzenie, które doskonale sprawdzi się zarówno w warsztacie rzemieślnika, jak i hobbysty.

 1. Szlifierko-polerka Scheppach HG34

Kompaktowych rozmiarów urządzenie (waży tylko 2,5 kg), którego atuty doceni każdy majsterkowicz. Jest niezwykle uniwersalne – można nim szlifować, wygładzać i polerować dzięki płynnej regulacji obrotów (prędkość: 0-9900 min-1). Wykonywanie zróżnicowanych prac umożliwiają też: elastyczny wałek z uchwytem wiertarskim do delikatnych prac i walizka zawierająca aż 100 elementów niezbędnych do zadań związanych ze szlifowaniem i polerowaniem (końcówki, sztyfty szlifierskie i polerskie, tarcze itd.). Kamień szlifierski i polerski mają średnice 75 mm, a regulowana osłona skutecznie chroni operatora przed iskrami.

 1. Akumulatorowa szlifierka kątowa Panasonic 18 V Li-ion 125 mm w Systainer (14.4 V współpracująca) PAEY46A2XT32

Nowoczesna, akumulatorowa maszyna z tarczą 125 mm, która sprawdzi się w każdych warunkach – również tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Posługiwanie się nią ułatwiają ergonomiczna konstrukcja i niewielka waga (2,35 kg). Opatentowana przez firmę Panasonic technologia Toughtools IP gwarantuje wielką żywotność, trwałość i odporność na niekorzystne czynniki: brud, kurz, opiłki i wilgoć. Natomiast zastosowany w przypadku tego urządzenia system Dual Voltage 18/14,4 V pozwala je zasilać akumulatorami Panasonic każdego typu. Zgrubne szlifowanie i cięcie twardych przedmiotów, z którymi mamy do czynienia np. na budowie (kamień, beton, metal), to coś, z czym ta kątówka radzi sobie wyśmienicie.

 1. Szlifierka tarczowa Proxxon TG 250/E stołowa

Profesjonalne elektronarzędzie do precyzyjnego szlifowania łuków, skosów, końcówek i długich krawędzi (maksymalna wysokość szlifowanego przedmiotu to 135 mm). Można nią obrabiać szeroka gamę materiałów – począwszy od drewna, przez stal i metale nieżelazne, aż po tworzywa sztuczne. Niezwykła precyzja pracy jest związana z konstrukcją:

 • Talerz napędza podwójnie łożyskowane wrzeciono; przełożenie to 7,3:1.
 • Solidna, stabilna obudowa wykonana ze specjalnego aluminium.
 • Elektroniczna regulacja prędkości pracy (250-750 obrotów na minutę).
 • Kanał odsysający umożliwia podłączenie odkurzacza (co zapobiega rozsypywaniu się wokół opiłków i powstawaniu kłębów kurzu).
 • Tarcze ścierne są samoprzylepne (bardzo mocno trzymają), nie wymagają więc żadnych dodatkowych mocowań, które mogłyby uszkodzić obrabiany przedmiot.
 • Zestaw składa się z dwóch tarcz szlifierskich o średnicy 250 mm (o gradacji 80 oraz 240) i kątomierza.
 • Blat roboczy (o wymiarach 275×105 mm) można pochylać do 45° w dół i do 15° w górę.
 1. MicromotProxxon 230/E,frezarko-wiertarko-szlifierko-polerka

To unikalne narzędzie umożliwiające wykonywanie wielu najbardziej precyzyjnych prac – pozwala szlifować i polerować, ale też wycinać, grawerować i czyścić. Wystarczy je wyposażyć w odpowiednie akcesoria. Starannie wyprofilowana, smukła obudowa z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym sprawia, że tym mikronarzędziem można wygodnie operować przy pomocy dwóch palców (uchwyt długopisowy). Na dodatek całośćważy niewiele – ledwie 270 gramów. Znakomicie wyważony, cichy silnik (moc: 80 W)zasilany prądem stałym zapewnia maszynie długą żywotność. Natomiast o precyzję działania dbają: trzpień obracający się w łożysku kulkowym i wysokiej jakości zaciski narzędziowe (dzięki nim każdy frez czy wiertło pracują bez jakiegokolwiek „bicia”).W zestawie jest 6 zacisków narzędziowych (1; 1,5; 2; 2,4; 3; 3,2 mm). Prędkość można regulować w zakresie 6000-20000 obrotów na minutę. Co ważne dla precyzji działania, urządzenie oferuje ten sam moment obrotowy w każdym zakresie obrotów.

 1. Szlifierka kątowa Proxxon LHW z długą szyjką

To odpowiedniczka dużej kątówki, przeznaczona do podobnych zadań, ale w mikroskali. Znakomicie wywiązuje się z obowiązków związanych z obróbką stali, metali nieżelaznych, szkła, ceramiki, drewna i tworzyw sztucznych. Znajduje zastosowanie przy cięciu, obróbce zgrubnej, precyzyjnym szlifowaniu i polerowaniu oraz wycinaniu w drewnie. Sercem tego mikrourządzenia jest doskonale wyważony, cichy silnik o mocy 100 W. Natomiast ergonomiczna głowica wykonana z poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym pozwala wygodnie operować szlifierką bez zmęczenia. Zestaw jest umieszczony w wygodnej i praktycznej walizce z polipropylenu. Zawiera: szlifierską tarczę korundową (gradacja: 60), szlifierską tarczę lamelową (gradacja 100) oraz wzmocnioną tarczę do cięcia. Średnica tarczy to 50 mm z otworem wielkości 10 mm; prędkość: 15000 obrotów na minutę; czas zatrzymania: poniżej 1 sekundy; izolacja według klasy 2.

Źródło: Lange – Łukaszuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię