Jesienią w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii po raz kolejny spotkają się przedstawiciele branży spawalniczej z całej Europy. Wszystko za sprawą 9. targów ExpoWELDING (15-17 października 2024). W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania i technologie, a spotkanie będzie również okazją do dyskusji o bieżących problemach i wyzwaniach branży.
W tym kontekście zaproponowany został również motyw przewodni, towarzyszącej targom 65. Międzynarodowej Konferencji Spawalniczej: „Spawalnictwo w dobie zrównoważonego rozwoju” organizowanej przez Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny Centrum Spawalnictwa. Równolegle z targami ExpoWELDING będą odbywać się targi branży obrabiarek oraz narzędziowej – TOOLEX oraz konferencja „Nowy Przemysł 4.0”.
ExpoWELDING to najważniejsze branżowe wydarzenie w Polsce, na którym prezentowana jest oferta producentów sprzętu spawalniczego, oprogramowania, a także firm działających w obszarze robotyzacji i automatyzacji procesów spawania. Choć do rozpoczęcia targów pozostały ponad cztery miesiące, to swój udział w wydarzeniu potwierdziła już blisko setka polskich i zagranicznych wystawców. W Katowicach pojawią się czołowi przedstawiciele branży, oferujący kompleksowe rozwiązania wykorzystywane w procesie spawania, a także narzędzia podnoszące wydajność i jakość pracy. Najlepsze zostaną wyróżnione w ramach konkursu The Best of Welding, inicjatywy Grupy PTWP i portalu WNP.PL. Laureatów wybierze jury składające się z ekspertów, menadżerów oraz przedstawicieli instytucji branżowych.
– Kto poszukuje odpowiedzi na pytania o sprawy bieżące i przyszłość szeroko rozumianego spawalnictwa, ten bez wątpienia pojawi się w Katowicach. Obecność licznego grona wystawców stanowi gwarancję, że każdy uczestnik odnajdzie odpowiedź na interesujące go zagadnienia. ExpoWELDING to przestrzeń prezentacji innowacji oraz forum debaty nad kierunkami rozwoju polskiego przemysłu w świetle globalnych wyzwań, trendów oraz problemów z jakimi mierzy się branża – mówi Wioletta Błońska-Dudek, Project Manager Działu EXPO i koordynator targów ExpoWELDING w Grupie PTWP. – Dodatkowo synergia dwóch wydarzeń o uznanej renomie, nawiązuję tu do odbywających się równolegle targów TOOLEX, oznacza dla odwiedzających jeszcze większe możliwości – dodaje.
Po raz drugi targi zorganizowane zostaną w przestrzeni katowickiego MCK-u. Poprzednia edycja ExpoWELDING, która odbyła się tu w 2022 roku, zgromadziła ok. 3500 specjalistów, menedżerów i inżynierów – również przedstawicieli tych gałęzi przemysłu, które na co dzień korzystają z rozwiązań oferowanych przez branżę spawalniczą m.in. hutnictwo, górnictwo, przemysł stoczniowy, budowlany czy kolejowy, a także energetykę, automotive a nawet sektor spożywczy. Szacuje się, że w Polsce zawód spawacza wykonuje 150 tys. osób. Jednakże, jak wskazują eksperci, na krajowym rynku brakuje pracowników, co wiąże się z koniecznością pozyskiwania ich, niejednokrotnie z odległych krajów. Polskie firmy ściągają spawaczy z Indii, Kolumbii, Chile, Ekwadoru czy Boliwii, a proces ten będzie postępować. „To praca ciężka, często w uciążliwych warunkach i ludzie się do niej nie garną. Polski spawacz zaczyna być drogi” mówił w rozmowie z portalem WNP.PL Jakub Zygmunt, dyrektor zarządzający z firmy Kemppi. Ten aspekt pozostaje jedną z największych bolączek w kontekście oczekiwanego impulsu rozwojowego, którym będą z pewnością środki z Krajowego Planu Odbudowy, przeznaczone na liczne inwestycje a także zapowiadane projekty budowy elektrowni atomowych.
Problematyce rozwoju branży poświęcona będzie towarzysząca targom 65. Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza, której organizatorem jest Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny Centrum Spawalnictwa. Celem trzydniowego spotkania jest integracja środowiska naukowego z inżynierami pracującymi w przemyśle oraz prezentacja technologii, dokonań naukowych oraz ocena bieżącego stanu wiedzy w spawalnictwie.