Cała branża przemysłowa w jednym miejscu! Relacja z XI edycji Green Industry Summit!

136

6 października w hotelu Arche Hotel Krakowska w Warszawie odbyła się konferencja „Green Industry Summit”. Podczas czterech paneli oraz trzech wystąpień dyskutowano o wyzwaniach, jakie są stawiane przed sektorem przemysłowym oraz logistyką                                 w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna gala rozdania nagród „Diamenty Green Industry” dla najbardziej wyróżniających się podmiotów z sektora przemysłu, transportu i logistyki.

Część merytoryczną otworzyło wystąpienie Prof. dr hab. inż. Jacka Kijeńskiego – wieloletniego koordynatora Polskiej Platformy Technologicznej Wodoru i Ogniw Paliwowych z Politechniki Warszawskiej, pod tytułem “Zielona energia dla Przemysłu”. Na wstępie Pan Profesor zaznaczył, że jego wystąpienie będzie kontrowersyjne oraz, że chce dzięki temu dać pole do ciekawych dyskusji i przemyśleń. Wedle jego słów, jedyną uniwersalną walutą staje się energia, zaś sam deficyt energii występuje niezależnie od wydarzeń, z którymi borykamy się ostatnimi czasy – niezależnie od występowania kryzysów finansowych, stanów pandemicznych czy działań militarnych. W swojej wypowiedzi powołał się również na badania Roberta Johnsona z Uniwersytetu w Harwardzie o tym, iż to nie dwutlenek węgla przyczynia się najbardziej do zwiększonego efektu cieplarnianego. Za tymi poczynaniami stoi natomiast metan i to ten organiczny związek chemiczny powinniśmy wychwytywać z atmosfery, a następnie spalać do dwutlenku węgla.

Po wystąpieniu inauguracyjnym nadszedł czas na dyskusje panelowe. Głównym tematem pierwszego panelu dyskusyjnego była zielona transformacja przemysłu w kierunku GOZ. Moderatorem był Prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa, Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Warszawska. Udział w dyskusji wzięli: Katarzyna Mroczkowska – Marketing Lead for Central, East and South Europe, HMD Global, Iwona Jacaszek-Pruś – Dyrektorka ds. korporacyjnych, Kompania Piwowarska, Prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński – wieloletni koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Wodoru i Ogniw Paliwowych, Politechnika Warszawska, oraz Artur Pollak – Prezes Zarządu, APA Group, Łukasz Dominiak, Dyrektor ds. Public i Government Relations, Animex. Początkowo dyskutanci debatowali o nowoczesnych technologiach, które pomogą w walce z recyklingiem oraz o problemie destabilizacji gospodarki. Dodatkowo nawiązali do transformacji cyfrowej oraz przejść z przemysłu 2.0 do przemysłu 4.0. Wspomniano również o kwestii odpadów polimerowych, procesach segregacji tych odpadów, a także zwrócono uwagę na problematykę deficytu czystej wody na świecie w kontekście różnych skażeń, związanych z brakiem skutecznych działań recyklingowych. Na końcu panelu prelegenci dyskutowali o dylemacie pomiędzy bezpieczeństwem żywności a poszukiwaniem odpowiednich opakować do jego przechowywania.

Po krótkiej przerwie nadszedł czas na prezentację Pana Daniela Ładno –  Enterprise Accounts Senior Manager, CEE, Dassault Systèmes pod tytułem “Cyfrowe wsparcie realizacji celów zrównoważonego rozwoju”. W swojej prezentacji opowiedział czym jest bliźniak cyfrowy i do czego służy. Przede wszystkim bliźniak cyfrowy potrzebuje centralnego miejsca, z którego pobiera aktualne dane, zaś samo modelowanie cyfrowe pozwala na szybsze przejście od pomysłu do wytworzenia produktu, czyli zajmuje się analizą całościowego życia danego produktu.