Cała branża przemysłowa w jednym miejscu! Relacja z XI edycji Green Industry Summit!

227

Drugi panel dyskusyjny pt. „Budownictwo Neutralne Klimatycznie” poprowadził moderator – dr Bartosz Zamara – Development Manager, Trebbi Polska. W dyskusji udział wzięli: Łukasz Marcinkiewicz – Dyrektor Projektów Infrastrukturalnych Lafarge w Polsce i Dyrektor Zarządzający LH Engineering, Adam Ambrozik – Senior Public Affairs Manager, CEE, VELUX Polska, Jacek Zychowicz – Dyrektor ds. Technologii Betonu, Warbud, dr inż. Maciej Skowroński – Wiceprezes Zarządu, Metroplan Polska, Kamil Kowalczyk – Dyrektor Sprzedaży, Unihouse. Wśród prelegentów wywiązała się dyskusja m.in. o koncepcji utylizacji budynku i produktu oraz o obniżaniu kosztów energii w budownictwie mieszkaniowym. Padło pytanie czy inwestorzy są zainteresowani braniem pod uwagę konceptu ekologicznego przy planowaniu nieruchomości. Później zostały zaprezentowane różne badania dotyczące m.in. renowacji we własnym domu. Okazuje się bowiem, że na pierwszym miejscu w rankingu figuruje aspekt trwałości i ceny, a dopiero na jednym z ostatnich miejsc – wpływ na środowisko. W dzisiejszych czasach odbiorcy profesjonalni często ponoszą dużą odpowiedzialność,                                w przeciwieństwie do odbiorców indywidualnych, gdzie wciąż jest problem                                                   z należytym podejściem do problemów środowiskowych. Rozmówcy zwrócili dodatkowo uwagę na fakt, iż w Polsce ludzie stawiają znacznie częściej na indywidualizm, który jest przeciwieństwem budownictwa zrównoważonego klimatycznie i należałoby w tym zakresie wzorować się na państwach Europy Zachodniej i Północnej. Wspomniano również o zachodnim trendzie budownictwa z drewna, który wielkimi krokami również idzie do Polski.

Po przerwie lunchowej nadszedł czas na drugą prezentację wygłoszoną przez Panią Aleksandrę Gumel – Head of Logistics Solution Design CEE, Rohlig Suus Logistics pod tytułem “Łańcuchy dostaw w kolorze zielonym”. Firma ta, realizuje siedem usług związanych                             z przedstawieniem śladu węglowego oraz opracowała raport CSR za rok 2021. Ponadto przeprowadziła audyt energetyczny wszystkich swoich placówek, a obecnie trwają prace nad obniżaniem wskaźników niekorzystnych z punktu widzenia ekologii. Jako jeden z działań spółki, rozmówczyni przedstawiła minimalizowanie zużycia folii w pakowaniu przesyłek.

Osią tematyczną III panelu był Zrównoważony Transport i Logistyka. Moderatorem był Pan Przemysław Piętak – Supply Chain Advisory Director, CBRE. Udział w panelu wzięli: Monika JarosikSzmidt – Key Account and Research & Development Manager, ABC-Czepczyński, Piotr Chmielewski – Członek Zarządu, ROHLIG SUUS Logistics, Grzegorz Słomkowski – Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Robert Neumann – Chief Quality Officer, Blulog, Prof. dr hab. Wojciech Paprocki – Dyrektor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Michał Brzozowski – Prezes Zarządu Metroplan Polska, połączył się z nami zdalnie. Eksperci wymieniali poglądy w zakresie dywersyfikowania źródeł dostaw w obliczu stanów pandemicznych oraz zapewniania bezpieczeństwa produkcji i dbania o strategię „just in sequence”. Wspomnieli również o tym, jak rozwiązania IT mogą pomóc zoptymalizować cały proces zarządzania łańcuchem dostaw.

Po krótkiej przerwie przeszliśmy do trzeciego case study, które zaprezentował Pan Michał Świerczyński – Commercial Director, Dalkia Polska, a dotyczyło ono DBOOT – Design, Build, Own, Operate, Transfer, czyli nowej koncepcji finansowania dekarbonizacji w przemyśle. W swojej wypowiedzi przedstawił główne rozwiązania w kierunku oszczędności energii, dekarbonizacji, pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł oraz poprawy rentowności firmy w tym zakresie. Ponadto, wspomniał o modelu współpracy z klientem przemysłowym opartym na łańcuchu dostaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię