Centrum obróbkowe MEGAMILL zapewnia firmie BYSTRONIC znaczny wzrost wydajności

228

W branży produkcji obrabiarek jednym z głównych warunków zapewnienia produktywności i gotowości dostaw jest przejrzysta struktura procesu produkcyjnego oparta o precyzyjnie zsynchronizowane sekwencje produkcyjne i niezawodnie funkcjonujące systemy. Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy klient i dostawca przyjmą wspólne, zorientowane na cel podejście do projektów łańcucha produkcyjnego.

Tak było właśnie w przypadku realizacji projektu w firmie Bystronic Laser AG z siedzibą w Niederönz w Szwajcarii, polegającego na stworzeniu nowej linii produkcyjnej do obróbki ram maszyn do cięcia laserowego.

Bystronic Laser AG to globalny lider technologiczny w branży obróbki blach, specjalizujący się w systemach cięcia laserowego. Wspólnie z EMCO GmbH z Hallein/Salzburg firma podjęła się zadania całkowitego przeprojektowania procesu obróbki ramy maszyny, tak aby mógł on być realizowany w całości przez frezarkę bramową MEGAMILL firmy EMCO Mecof.

Frezarka portalowa MEGAMILL w trakcie obróbki ciągłej ramy maszyny do cięcia blach

Nowe partnerstwo

– Ilość ram wymagających obróbki wzrosła do tego stopnia, że nasze dotychczasowe moce produkcyjne okazały się niewystarczające. W rezultacie zaczęliśmy szukać nowej maszyny o odpowiedniej wydajności, która spełni wysokie wymagania jakościowe i będzie elastyczna w użytkowaniu – wyjaśnia Raphael Kopp, kierownik produkcji w Bystronic Laser AG.

Raphael Kopp miał ściśle sprecyzowane oczekiwania względem nowej maszyny, do których należały przede wszystkim: wysoka liczba części produkowanych części miesięcznie, doskonała dokładność w

zakresie planowania powierzchni prowadzących ram (płaskość 0,05 mm przy długości prowadnicy 3-4 m) oraz elastyczność umożliwiająca produkcję różnego rodzaju komponentów. Co najważniejsze, stół maszynowy również musiał być wystarczająco duży, ponieważ zespoły systemowe do wycinarek laserowych wymagają znacznej przestrzeni.

Po kontaktach z kilkoma producentami i ocenie wyników testów obróbki, w ciągu niespełna czterech miesięcy stało się jasne, że nową maszyną powinno być centrum obróbkowe MEGAMILL firmy Emco Mecof. W międzyczasie, pracując w ścisłej koordynacji, określono i zweryfikowano kluczowe wymagania i warunki zakupu maszyny oraz zademonstrowano wykonalność projektu.

Raphael Kopp opisuje, w jaki sposób firma podjęła decyzję o zakupie:
– Decydującym czynnikiem była z pewnością możliwość obróbki wahadłowej. Innymi słowy obecnie można zamocować dwa detale na stole maszyny, z których jeden jest obrabiany, a drugi jest równolegle ładowany, wyrównywany i mocowany. Gdy pierwsza część jest skończona, przesuwamy głowicę frezującą na drugą połowę stołu i rozpoczynamy nowe zadanie. Mówiąc kolokwialnie, maszyna zawsze sypie wiórami, co daje nam ogromne oszczędności w czasie produkcji jednej ramy.

Centrum MEGAMILL zintegrowane z procesem produkcyjnym w Bystronic Laser AG.

Produkcja just-in-time

W firmie Bystronic wydajność produkcji musi spełniać rygorystyczne wymagania. Czas produkcji wycinarki laserowej, od zautomatyzowanego spawania ramy maszyny, poprzez produkcję, malowanie, montaż, kontrolę jakości i uruchomienie, aż do gotowości do wysyłki wynosi 15 dni roboczych.

Produkcja samej ramy maszyny do etapu pomalowanego elementu musi zostać zakończona w ciągu pięciu dni roboczych.

Dzięki centrum MEGAMILL praca odbywa się na trzy zmiany (z jedną zmianą bez nadzoru operatora). Ramy maszyn, które są dostępne w pięciu różnych rozmiarach i ważą ok. 5 t, są wykańczane w czasie od 12 do 16 godzin przy jednej operacji mocowania.

Kompletna obróbka odbywa się w trzech krokach:

  • Obróbka zgrubna: czas produkcji ok. 5 godzin; odprężanie komponentów.
  • Obróbka wstępna: frezowanie wszystkich charakterystycznych konturów, otworów, gwintów itp.
  • Wykańczanie: Precyzyjna obróbka powierzchni prowadzących (płaskość 0,05mm/4m) i wymiarów referencyjnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię