Centrum obróbkowe MEGAMILL zapewnia firmie BYSTRONIC znaczny wzrost wydajności

216

Produkcja musi opierać się na niezawodnych procesach, ponieważ przy tak szerokim spektrum działalności firmy awarie, błędy oraz przestoje maszyn dłuższe niż jeden dzień mogą skutkować znacznymi kosztami, a ramy maszyn nie są przechowywane w magazynie po ich wykończeniu.

Z tego powodu kolejne etapy procesu muszą być zawsze realizowane na czas (just-in-time)

MEGAMILL -maszyna oferująca klientom duży potencjał możliwości

MEGAMILL to centrum frezarskie z bramą podwieszaną, idealne do obróbki dużych elementów wykorzystywanych w zastosowaniach, takich jak: produkcja obrabiarek i form, ogólna inżynieria mechaniczna czy lotnictwo. Moduły systemowe maszyny można skonfigurować tak, aby spełniały specyficzne wymagania klienta.

W firmie Bystronic centrum charakteryzuje się długością stołu (oś X) 15 000 mm i osią poprzeczną (oś Gantry-Y) o długości 5000 mm. Z kolei prowadnica Z (RAM) zapewnia przejazd 1750 mm. Z bardzo bogatej oferty głowic frezujących Emco Mecof firma Bystronic wybrała uniwersalną głowicę frezarską. Nie tylko dlatego, że 2-osiowa głowica o momencie obrotowym do 1000 Nm i prędkości 8000 obr./min doskonale spełnia wymagania produkcyjne w zakresie obróbki zgrubnej i wykańczającej, a dzięki kompaktowej konstrukcji może z łatwością dotrzeć do trudno dostępnych konturów ramy.

Dynamiczne pozycjonowanie zapewnia oszczędność czasu w 16-godzinnym cyklu obróbki.

– Szybkie przejazdy w osiach i dynamiczna praca głowicy frezarskiej dają wymierne oszczędności w zakresie czasu obróbki, zwłaszcza gdy trzeba wywiercić ponad 50 otworów w elemencie – podkreśla Raphael Kopp.

Dodatkowo napędy zębate w osiach X i Y, wyposażone w dwa silniki pracujące w konfiguracji master-slave, zwiększają dynamikę procesu. Oczywiście, dużą zaletą jest również realizacja obróbki wahadłowej na stole. Obszary robocze są zaprojektowane tak, aby zapobiegać zagrożeniom bezpieczeństwa, zapewniając, że miejsca, gdzie odpryskują wióry oraz te, do których operator ma dostęp, są bezpiecznie oddzielone. Konfiguracja odbywa się z jednej strony maszyny, podczas gdy głowica frezerska pracuje z drugiej strony. W tym konkretnym zastosowaniu MEGAMILL jest wyposażony w dwa panele sterowania, dzięki czemu operator może interweniować po obu stronach stołu.

Konstrukcja typu «box-in-box» ruchomej poprzecznicy to kolejna mocna strona maszyny. Taka konstrukcja oznacza, że pionowa oś RAM jest mocowana do górnej i dolnej strony belki poprzecznej za pomocą poczwórnych prowadnic liniowych. Tego typu sztywny montaż, optymalizowany metodą MES, gwarantuje zgodność z rygorystycznymi specyfikacjami jakości przedmiotu obrabianego, które są wymagane do wykańczania prowadnic na ramach maszyny do cięcia laserowego.

Maszyna jest całkowicie zamknięta i wyposażona w system ssący.

Kluczowymi uczestnikami projektu byli Uwe Urban, kierownik sprzedaży dużych maszyn w Niemczech oraz Raphael Kopp, kierownik produkcji w Bystronic Laser AG. – Teraz, kiedy mamy centrum MEGAMILL, wydajność naszej produkcji osiągnęła nowy poziom – podsumowuje Raphael Kopp.
Rama maszyny do cięcia laserowego. Jej pozycjonowanie na stole odbywa się za pomocą mocowania magnetycznego.

Uruchomienie projektu napotyka przeszkody

Planowanie prac projektowych, które rozpoczęły się w 2017 r.: konfiguracja maszyny i jej budowaw zakładzie Emco Mecof w Belforte Monferrato przebiegły bezproblemowo.

Następnie jesienią 2018 r. nadszedł moment dostarczenia centrum obróbkowego do siedziby klienta w Niederönz. Maszyna załadowana na 13 ciężarówek była gotowa do montażu i uruchomienia. Wtedy zaczęły się problemy, bo choć firma Bystronic planowała powstanie nowej hali produkcyjnej, to nie została ona jeszcze ukończona i maszynę trzeba było gdzieś postawić.

Ze względu na utrudniony dostęp, część dachu hali została usunięta, a poprzecznicę ważącą ok. 30 t umieszczono na belkach podłużnych przez otwór w dachu, co wymagało niezwykłej precyzji.

Część maszyny oraz magazynek narzędziowy ze zmieniaczem narzędzi musiały zostać na zewnątrz. Wspólnymi siłami znaleziono rozwiązanie – aby w ogóle oddanie maszyny do użytku było możliwe, wokół jej części, które stały na zewnątrz, zbudowano osobną obudowę. Jednocześnie konieczne okazało się zwiększenie produkcji w zakładzie, więc przyspieszenie odbioru nastąpiło praktycznie w warunkach awaryjnych, co stanowiło spore utrudnienie.

Tego rodzaju niespodziewane sytuacje zdarzają się jednocześnie! Wydajna 2-osiowa uniwersalna głowica frezarska

Emco Mecof konstruuje głowice obróbcze we własnym zakresie w firmie, co jest ważnym czynnikiem wpływającym na dokładność obróbki. Firma przywiązuje również dużą wagę do dokładności ruchu poprzecznego osi, aby osiągnąć np. praktycznie zerowy luz.

Osiągnięcie maksymalnej możliwej dokładności stanowi jeden z głównych celów funkcjonowania maszyn Emco Mecof.

Oprócz szerokiej gamy standardowych głowic, Emco Mecof często opracowuje innowacyjne, dedykowane, specyficzne dla klienta rozwiązania, w szczególności w przypadku serii dużych maszyn portalowych. W serii MEGAMILL głowice obróbkowe ze zintegrowaną osią obrotową i uchylną posiadają bezstopniową regulację oraz sterowanie napędzane silnikiem i są dostępnez motoreduktorem lub szybkoobrotowym napędem wrzeciona. Dzięki inteligentnemu rozmieszczeniu głowicy można ją ustawić tak, aby wykonać podcięcie pod kątem 15° w pozycji poziomej (0°), równolegle do powierzchni stołu. Jest to przydatne, ponieważ eliminuje potrzebę opracowywania ścieżek kompensacji w osiach oraz upraszcza tworzenie programu i generowanie postprocesowe.

Głowice obróbcze są chłodzone przez centralny układ chłodzenia, który zasila również wrzeciono i silniki momentowe.

Dla firmy Bystronic ten poziom kinematyki głowic oznaczał wejście na nowy poziom wydajności. Kinematyka poprzednich maszyn pozwalała na tworzenie programów pracy na panelu sterowania. W przypadku MEGAMILL z głowicą 2-osiową nie było to już wydajne rozwiązanie. Aby stworzyć optymalne programy sekwencyjne, konieczne było wykorzystanie narzędzia CAM. Jego wdrożenie było aktywnie wspierane przez firmę Emco Mecof. Koordynacja transformacji, sekwencje wycofywania głowicy frezarskiej – we wszystkich tych operacjach firma Emco Mecof mogła przekazać klientowi swoje wieloletnie doświadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię