Czy rynek robotów współpracujących może doświadczyć drugiego wzrostu w erze po pandemii?

232

Przewiduje się, że rynek robotów współpracujących wykaże silny wzrost w nadchodzących latach, wraz z rosnącą sprzedażą w sektorach przemysłowych i nieprzemysłowych oraz opracowywaniem nowych scenariuszy zastosowań.

Według nowo opublikowanego raportu Interact Analysis „Global Collaborative Robot Market – 2023”, przychody rynkowe wzrosły o 17,2% do 954 mln USD w 2022 r., a dostawy wzrosły o 21,9% do 37 780 sztuk. Po gwałtownym odbiciu w 2021 r. w następstwie pandemii Covid-19, tempo wzrostu rynku robotów współpracujących (cobotów) spadło do około 20%. Czy roboty współpracujące mogą powrócić do poprzedniego szybkiego tempa wzrostu wynoszącego ponad 30% w ciągu najbliższych 5 lat? Skąd pochodzi punkt wzrostu dla drugiego wzrostu dostaw?

Przeanalizujemy potencjał szybkiego wzrostu na rynku robotów współpracujących z pięciu perspektyw: rynku, produktu, branży, zastosowania i klienta.

Rynek: Perspektywy są nadal optymistyczne w perspektywie średnio i długoterminowej, a spadki cen spowalniają

Przewiduje się, że złożona roczna stopa wzrostu (CAGR) globalnych dostaw na rynek robotów współpracujących wyniesie 27% w ciągu najbliższych pięciu lat, przy czym Chiny odnotują CAGR rynku na poziomie około 30%, a regiony Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej przekroczą 30% wzrostu rocznie. Jak pokazano na poniższym wykresie, prognozowana stopa wzrostu na kilka następnych lat jest wyższa w porównaniu z prognozami na 2022 r. (szara przerywana linia).

 

        Prognoza dla globalnego rynku robotów współpracujących – dostawy

 

W przeciwieństwie do odbicia cen tradycyjnych robotów przemysłowych w 2022 r., cena robotów współpracujących nadal spada, ale skala spadku spowalnia. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są:

  1. Na rynku chińskim, który odpowiada za ponad połowę wszystkich dostaw, trend spadku cen jest nadal znaczący. Mimo że większość wiodących producentów podzespołów podniosła swoje ceny więcej niż jeden raz, sprzedawcy cobotów nadal mogą kontrolować koszty w rozsądnym zakresie, korzystając z lokalnych marek podzespołów.
  2. Konkurencja na rynku staje się coraz bardziej zaciekła, więc nic dziwnego, że wielu wiodących producentów cobotów stosuje strategie niskich cen, aby napędzać wzrost, zwłaszcza gdy zbliżają się do krytycznego punktu dla finansowania lub potencjalnego wejścia na giełdę.
  3. Złożono ponad sto dużych zamówień w sektorze motoryzacyjnym i nieprzemysłowym, co spowodowało spadek średnich cen.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, trend spadku cen robotów współpracujących będzie stosunkowo niewielki w ciągu najbliższych 5 lat. Wzrost udziału modeli o wadze >10 kg w połączeniu z wartością dodaną wizji maszynowej z rozwiązaniami AI zrównoważył znaczny spadek średnich cen rynkowych. W rezultacie przewidujemy, że roczne spadki cen utrzymają się na poziomie 3-5%.

Produkt: Większa inteligencja, większa ładowność i większa otwartość

Technologie i rozwiązania związane z większą inteligencją – w tym sztuczna inteligencja i widzenie maszynowe – są coraz częściej promowane przez producentów robotów współpracujących i stopniowo zaczynają wpływać na decyzje zakupowe klientów. Dostawcy robotów współpracujących chcą dalej rozszerzać swoje scenariusze zastosowań i szukają sposobów na zwiększenie zdolności percepcyjnych i elastyczności swoich maszyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię