Precyzja i czysta energia w kompaktowej obudowie Produkty VACON® NXP

772

Danfoss Drives od ponad 25 lat zapewnia bogatą ofertę produktową oraz szeroki zakres usług związanych z aplikacjami dźwigowymi. Z bezkompromisowym naciskiem na jakość, niezawodność i innowacyjność, oferujemy produkty dedykowane do elastycznych i niezależnych aplikacji.

Precyzja i czysta energia w kompaktowej obudowie

Produkty VACON® NXP oferują najwyższej jakości sterowanie silnikami, zarówno indukcyjnymi, jak i z magnesami trwałymi (PM), w aplikacjach bezprzekładniowych i rozwiązaniach równoległych dla silników dużej mocy.

Dzięki opcjom magistrali komunikacyjnych i elastyczności oprogramowania przetwornice VACON® NXP można łatwo integrować w dowolnych systemach automatyki przemysłowej. Użytkownicy bardzo dobrze oceniają również rozwiązania szafowe przetwornic VACON® NXC, dzięki który mogą one pracować w najbardziej wymagających środowiskach przemysłowych.

Dzięki ulepszonym funkcjom bezpieczeństwa, licznym aprobatom i narzędziom użytkownik może być pewien, że przetwornice częstotliwości VACON® będą zapewniać najlepszą kontrolę i sterowanie oraz wysoką jakość pracy w całym cyklu ich użytkowania.

Oferta produktów VACON® spełnia najważniejsze standardy międzynarodowe i globalne dotyczące bezpieczeństwa, zgodności elektromagnetycznej EMC oraz wymagań związanych z zakłóceniami harmonicznymi.

Wiele opcji

Sterowanie VACON® NXP
VACON® NXP oferuje wysokowydajną platformę sterowania do wszystkich wymagających zastosowań w aplikacjach napędowych. Mikrokontroler zapewnia zarówno wyjątkową moc przetwarzania, jak i niewielkie rozmiary. VACON® NXP może być stosowany do obsługi silników indukcyjnych i z magnesami trwałymi w pętli sterowania otwartej lub zamkniętej. Aby zwiększyć wydajność i wprowadzić oszczędności kosztowe, podczas integrowania specyficznych funkcji klienta można użyć narzędzia oprogramowania VACON® Programming. Ta sama karta sterująca jest używana we wszystkich przemiennikach VACON® NXP, co pozwala rozszerzyć zastosowanie funkcji sterujących VACON® NXP na szeroki zakres mocy i napięć.

Karty opcjonalne

Sterowanie VACON® NXP charakteryzuje się wyjątkową modularnością dzięki pięciu
gniazdom rozszerzeń (A, B, C, D i E). Karty magistral komunikacyjnych, enkodera oraz szereg kart We/Wy można w każdym momencie po prostu włożyć w te gniazda, bez konieczności wyjmowania innych elementów.

Opcje magistrali komunikacyjnej

Przetwornice VACON® NXP można łatwo zintegrować z systemami automatyki zakładu dzięki funkcji plug-in opcjonalnych kart magistrali komunikacyjnych, takich jak Profibus DP, Modbus RTU, DeviceNet i CANopen. Technologia przemysłowych magistrali komunikacyjnych zwiększa możliwości sterowania i monitorowania urządzeń produkcyjnych przy zredukowanym okablowaniu, co jest bardzo ważne w branżach, gdzie przebieg produkcji w odpowiednich warunkach ma nadrzędne znaczenie. Zewnętrzne zasilanie +24 V umożliwia komunikację z modułem sterującym nawet wtedy, gdy zasilanie sieciowe jest wyłączone. Szybką komunikację światłowodową pomiędzy przemiennikami zapewnia magistrala SystemBus.

Połączenie przez Ethernet

Inteligentne urządzenie, jakim jest przetwornica VACON® NXP, to doskonały wybór, ponieważ nie wymaga zakupu dodatkowych elementów komunikacyjnych. Połączenie przez sieć Ethernet umożliwia zdalny dostęp do urządzenia w celu jego monitorowania, konfigurowania i rozwiązywania problemów. Protokoły komunikacyjne dla sieci Ethernet – PROFINET IO, EtherNet/IP i Modbus/TCP – są dostępne dla wszystkich przetwornic VACON® NXP. Nowe protokoły komunikacyjne oparte o Ethernet są stale opracowywane.

Funkcje bezpieczeństwa

Safe Torque Off, Safe Stop 1
Funkcja Safe Torque Off (STO) jest dostępna we wszystkich przemiennikach VACON® NXP. Zapobiega ona powstawaniu momentu obrotowego na wale silnika i niezamierzonemu uruchomieniu silnika. Funkcja ta odpowiada także niekontrolowanemu zatrzymaniu zgodnie z kategorią zatrzymania 0, norma EN 60204-1.
Funkcja Safe Stop 1 (SS1) inicjuje hamowanie silnika oraz funkcję STO po upłynięciu
czasu opóźnienia związanego z daną aplikacją. Funkcja odpowiada także kontrolowanemu zatrzymaniu zgodnie z kategorią zatrzymania 1, norma EN 60204-1.

Zaletą wbudowanych funkcji zabezpieczeń STO i SS1 w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami wykorzystującymi elektromechaniczną aparaturę rozdzielczą jest eliminacja dodatkowych komponentów i nakładów związanych z ich okablowaniem i serwisowaniem, przy zachowaniu wymaganego poziomu bezpieczeństwa pracy.

ATEX — certyfikowane zabezpieczenie termiczne silnika

Jako wbudowaną opcję oferujemy wejście termistora z certyfikatem ATEX. Zintegrowane wejście termistora, certyfikowane i zgodne z europejską dyrektywą ATEX 94/9/EC, jest przeznaczone do monitorowania temperatury silników pracujących w obszarach z potencjalnie wybuchowymi gazami, parami, mgiełkami, mieszankami powietrza i w obszarach z palnymi pyłami. Takiego nadzoru wymagają typowe zastosowania w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, morskim, metalowym, mechanicznym, w kopalniach i na platformach wiertniczych.

W razie wykrycia przegrzania przetwornica natychmiast przerywa zasilanie silnika. Nie są wymagane żadne zewnętrzne elementy, dlatego okablowanie jest minimalne, co zwiększa niezawodność i pozwala oszczędzać miejsce i koszty.

Wentylatory chłodzące DC

Wysokowydajne produkty VACON® NXP chłodzone powietrzem są wyposażone w wentylatory DC. To znacznie zwiększa ich niezawodność i żywotność, a także spełnia wymagania dyrektywy ERP2015 dotyczącej zmniejszania strat na wentylatorach. Podobnie karty zasilające DC–DC spełniają wymagania przemysłowe.

Lakierowane karty elektroniki

Aby zwiększyć wydajność i trwałość, płytki obwodów w modułach mocy (FR7–FR14) są standardowo lakierowane. Zabezpieczone płyty zapewniają niezawodną ochronę przed pyłem i wilgocią oraz wydłużają żywotność urządzenia i najważniejszych komponentów.

Proste uruchomienie

Panel sterujący łatwy w obsłudze Interfejs użytkownika jest intuicyjny w użyciu. Dostępne z klawiatury menu jest dobrze skonstruowane i umożliwia szybkie uruchamianie i bezproblemową obsługę. Wyjmowany panel ze złączem plug-in
Panel graficzny i tekstowy z obsługą wielu języków Wyświetlacz tekstowy z funkcją monitorowania. Kopia zapasowa parametrów i funkcja kopiowania do wewnętrznej pamięci panelu Funkcja kreatora konfiguracji umożliwiająca łatwą konfigurację. Wybór języka, rodzaju aplikacji i głównych parametrów podczas pierwszego włączenia

Kreator dokumentacji

Kreator dokumentacji VACON® pozwala znacząco skrócić czas pracy inżynierskiej. Jest to
narzędzie do tworzenia dokumentacji technicznej zawierającej komplet rysunków dla każdej konfiguracji urządzenia VACON® NXC. Wystarczy w polu interfejsu użytkownika wprowadzić informacje o produkcje, tzn. kod typu, wymagane zmiany i urządzenia dodatkowe (wraz z kodami), a narzędzie automatycznie wygeneruje dokumentację w jednym z następujących formatów: rysunki DWG (AutoCAD), rysunki DXF (AutoCAD), PDF (Adobe Reader) i projekt E-plan (prj).

VACON® NCDrive

VACON® NCDrive jest używany do ustawiania, kopiowania, zapisywania, drukowania, monitorowania i kontrolowania parametrów. VACON® NCDrive komunikuje się z przemiennikiem za pośrednictwem następujących interfejsów: RS-232, Ethernet TCP/IP, CAN (szybkie monitorowanie wielu urządzeń), CAN@Net (monitorowanie zdalne). VACON® NCDrive ma także praktyczną funkcję Datalogger, która oferuje możliwość monitorowania i analizy danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię