Doradca techniczno-handlowy. Zawód wielu kompetencji

71

Szeroki zakres wiedzy z obszaru zagadnień technicznych i rozwinięte kompetencje miękkie – właśnie takiego zestawu umiejętności wymagają pracodawcy od doradców techniczno-handlowych. Osoby podejmujące pracę na tym stanowisku muszą więc liczyć się z wieloma wyzwaniami. Z drugiej strony – mają szansę na rozwój w różnorodnych kierunkach i mogą spodziewać się udziału w interesujących projektach.

Zakres obowiązków na stanowisku doradcy techniczno-handlowego jest bardzo rozległy i może się nieco różnić w zależności od firmy. Do kluczowych obowiązków takiej osoby zalicza się aktywne wspieranie działu handlowego przez realizację założonych celów sprzedażowych, pozyskiwanie nowych klientów i ciągłe rozwijanie relacji z kontrahentami już aktywnymi. Oczywiście, zanim handlowiec pozyska kupującego, musi wdrożyć odpowiednie działania, aby go znaleźć, zainteresować oraz przekonać, że współpraca z nim będzie dla klienta narzędziem niezbędnym do realizacji jego celów biznesowych.

Do zadań doradcy techniczno-handlowego należą negocjacje handlowe, przygotowywanie ofert, a nierzadko także obsługa zwrotów i reklamacji. Dodatkowo praca ta wymaga codziennego raportowania swoich działań w systemach CRM oraz udziału w spotkaniach wewnętrznych i targach branżowych, co wiąże się z dbaniem o spójny, profesjonalny wizerunek firmy. Eksperci na przedstawionym stanowisku zajmują się również doradztwem technicznym oraz odbywają regularne wizyty u klientów. Ci, którzy mają już kilkuletnie doświadczenie zawodowe, często w ramach swoich obowiązków prowadzą szkolenia dla nowych pracowników.

Stanowisko doradcy techniczno-handlowego łączy wiedzę techniczną z umiejętnościami analitycznymi oraz utrzymywaniem dobrych relacji z klientami i partnerami handlowymi. Ze względu na wielość wymaganych kompetencji, pracodawcy przywiązują dużą wagę do wykształcenia kandydata. Preferowane jest ukończenie uczelni wyższych technicznych. Szczególnie pożądane kierunki to inżynieria środowiska, chemia, mechanika i budowa maszyn, automatyka czy elektronika. Coraz większe zapotrzebowanie na doradców techniczno-handlowych zgłasza też branża rolnicza, która również wymaga od potencjalnych pracowników wykształcenia kierunkowego. Ważne jest także doświadczenie w sprzedaży i znajomość rynku. Często wymagana jest znajomość języka obcego. Angielski jest pożądany zawsze i wszędzie, jednak coraz częściej pracodawcy poszukują osób umiejących biegle porozumiewać się w języku niemieckim, francuskim czy węgierskim. Pracodawcy oczekują od kandydatów także całej gamy rozwiniętych kompetencji miękkich, takich jak odpowiedzialność, rzetelność, logiczne myślenie, inicjatywa czy elastyczność.

Osoby ubiegające się o stanowisko doradcy techniczno-handlowego powinny wykazywać się umiejętnościami negocjacyjnymi, wysoką kulturą osobistą oraz dobrze rozwiniętymi kompetencjami z zakresu słuchania i budowania trwałych relacji biznesowych. Praca związana jest z częstymi wizytami u klientów lub dostawców, dlatego też pracodawcy wymagają od kandydatów gotowości do wyjazdów służbowych oraz posiadania czynnego prawa jazdy kat. B.

Ścieżek rozwoju na stanowisku doradcy techniczno-handlowego jest dużo, choć oczywiście wiele zależy od struktury firmy oraz branży. Najczęściej jednak możliwe awanse obejmują stanowiska koordynatora działu sprzedaży lub kierownika zespołu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię