Doradca techniczno-handlowy. Zawód wielu kompetencji

71

Poziom wynagrodzenia uzależniony jest przede wszystkim od stażu pracy, doświadczenia, zakresu obowiązków i odpowiedzialności. Na wysokość zarobków znaczący wpływ ma również branża, lokalizacja oraz wielkość firmy. Doradca techniczno-handlowy rozpoczynający swoją karierę może liczyć na pensję wynoszącą od 4 do 5 tys. zł brutto. Zarobki osoby posiadającej już kilkuletnie doświadczenie zawodowe utrzymują się na poziomie 6 – 8 tys. zł brutto. W niektórych branżach specjaliści mogą jednak liczyć na wynagrodzenie rzędu 8 – 10 tys. zł brutto. Do pensji często doliczane są premie, które w większości przypadków wypłacane są jako ustalony wcześniej procent od realizacji budżetów. Najwyższe wynagrodzenia proponują firmy z obszaru budownictwa, ciepłownictwa, energetyki, ochrony i środowiska, transportu i logistyki, ale również usług dla biznesu, przemysłu ciężkiego i technologii informatycznych.

Najbardziej popularnymi benefitami pozapłacowymi, oferowanymi doradcom techniczno-handlowym, są prywatna opieka medyczna, dofinansowanie lub całościowe pokrycie kosztów ubezpieczenia grupowego, a także karnety uprawniające do korzystania z obiektów sportowych. Ze względu na specyfikę pracy firmy często zapewniają specjalistom samochód służbowy, udostępniany również do celów prywatnych. Podobnie jest z laptopem czy telefonem. Coraz częściej świadczenia oferowane przez pracodawców obejmują również „wakacje pod gruszą”. Wiele firm, zwłaszcza międzynarodowych, zapewnia zatrudnionym osobom kursy językowe. Część organizacji proponuje też pracownikom programy emerytalne, paczki świąteczne, programy rekomendacji lub dofinansowanie kursów i szkoleń.

Osoba na stanowisku doradcy techniczno-handlowego zazwyczaj niewiele czasu spędza w biurze. Najczęściej spotyka się z klientami oraz dostawcami w ich biurach, fabrykach. Jest to zawód bardzo mobilny, wymagający ciągłego kontaktu z klientem oraz przemieszczania się z miejsca na miejsce. Różnorodność zajęć dla wielu osób jest jednak źródłem dużej satysfakcji.

Autorka: Aleksandra Marchewka Ekspert rynku pracy w Manpower

Źródło: MANPOWER

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię