Efektywną rekrutację inżynierów warto zacząć od dokładnej analizy rynku. Co wziąć pod uwagę?

386

Pozyskiwanie wykwalifikowanych i doświadczonych inżynierów jest dla przedsiębiorców niemałym wyzwaniem. W ubiegłorocznym raporcie „Rozwiązanie problemu niedoboru talentów: dowiedz się, czego chcą pracownicy”, przygotowanym przez ManpowerGroup, to właśnie ta grupa zawodowa znalazła się na piątym miejscu rankingu najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk. Jak w tej sytuacji skutecznie przyciągać do organizacji takich kandydatów? Kluczem do sukcesu jest rzetelna analiza rynku. Należy wziąć w niej pod uwagę między innymi:

Wykształcenie

W Polsce jest 18 uczelni technicznych, kształcących przyszłych inżynierów. Część z nich znajduje się w globalnym rankingu najlepszych uniwersytetów[1]. Firmy na całym świecie mają świadomość, że polskie uczelnie kształcą wysoko wykwalifikowanych fachowców i już od pierwszych chwil starają się pozyskać najlepszych studentów za pomocą interesującej oferty stażowej i atrakcyjnych grantów. Po zakończeniu nauki, młodzi inżynierowie bardzo często zostają w firmach, w których realizowali praktyki. Rozwiązanie to zadowala zarówno pracodawców, jak i absolwentów uczelni technicznych, którzy mogą dalej rozwijać swoje umiejętności i zdobywać kolejne doświadczenia zawodowe.

Karolina Grula Ekspert rynku pracy w Manpower

Oczekiwania

Inżynierowie mają świadomość tego, że ich kompetencje są wysoko cenione na arenie międzynarodowej. Z obserwacji Manpower wynika, że w pierwszym miejscu pracy spędzają oni od jednego roku do dwóch lat – choć oczywiście zdarzają się osoby, pozostające w organizacji nawet do siedmiu lat. Jako powód zmiany pracy najczęściej podają:

  • chęć dalszego rozwoju,
  • potrzebę zdobycia nowych kompetencji,
  • intencję zaangażowania się w inne, nowatorskie projekty,
  • potrzebę awansu,
  • bardziej atrakcyjne wynagrodzenie, jakie uzyskają u nowego pracodawcy.

Wynagrodzenie celowo wskazane zostało jako ostatnie, ponieważ – według spostrzeżeń Manpower – nie jest ono priorytetem dla inżynierów z niewielkim stażem zawodowym. Oczekiwania finansowe kandydatów kształtuje w dużej mierze rynek pracy oraz konkurencja firm, które starają się pozyskać najlepszych technologów, automatyków, mechaników oraz elektromechaników. Organizacje prześcigają się w ofertach, uwzględniających atrakcyjne warunki płacowe oraz benefity. Inżynierów przyciągają jednak przede wszystkim innowacyjne technologie, nowatorskie projekty i niestandardowe rozwiązania. Kandydaci szukają przyszłościowej pracy, w której będą mogli realizować się i rozwijać. Dopóki nie mają zobowiązań rodzinnych, starają się wychodzić ze swojej strefy komfortu i korzystać z możliwości, jakie daje rynek pracy. Często decydują się na wyjazdy zagraniczne, ponieważ wiążą się one z nowymi, interesującymi doświadczeniami oraz cenną pozycją w CV.

[1] Ranking najlepszych uczelni świata. Polskie uniwersytety i politechniki w rankingu (businessinsider.com.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię