Etykiety RFID na trudnych powierzchniach? To możliwe!

368

Ciężko wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie systemu logistycznego bez systemów automatycznej identyfikacji. Kody kreskowe coraz częściej wypierane są jednak przez technologie RFID. Niektórzy producenci tkwią w błędnym przekonaniu, że specyficzna powierzchnia ich produktów uniemożliwia lub znacznie utrudnia umieszczenie na nich etykiet RFID, niezbędnych we wspomnianym systemie. Zobaczmy, jak można sobie z tym poradzić.

 

Tam, gdzie zwykła etykieta RFID nie zadziała…

Umieszczenie etykiety RFID na standardowych produktach zwykle nie stanowi problemu. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku produktów o niewielkich rozmiarach czy niestandardowych kształtach. Dobrym przykładem są tutaj choćby kable, przewody, rury czy liny. Wówczas można zastosować tzw. „etykietę-flagę”, czyli etykietę, która nie jest umieszczana bezpośrednio na produkcie, lecz aplikowana na tzw. „owijkę”, gdzie część zawierająca znacznik RFID jest oddalona od produktu. Ten sposób nie tylko sprawia, że odczyt zawartości zapisanej w pamięci taga RFID jest prosty. Jak zauważa Dariusz Kawecki – product manager w firmie Etisoft – „nie ma wówczas przeszkód, aby etykieta tego typu miała nawet większy rozmiar i umożliwiała dzięki temu umieszczenie na niej dodatkowych informacji tekstowych albo kodu kreskowego.

Etykiety-flagi to także jedno z rozwiązań stosowanych w przypadku produktów wykonanych z metalu. Jak wiadomo, naklejenie znacznika RFID bezpośrednio na tego typu powierzchnię może skutkować brakiem odczytu lub znacznie zmniejszać jego zasięg. Etykieta musi być zatem nieco oddalona od metalowej powierzchni, a etykiety-flagi doskonale spełniają ten warunek.

Problem z etykietą RFID może pojawić się również w przypadku produktów giętkich. Do oznakowania produktu gumowego musimy użyć specjalnego, elastycznego tagu, który w wyniku zgięcia nie ulegnie złamaniu. Tego typu znaczniki RFID stosowane są np. w opaskach na rękę, używanych w pływalniach czy klubach fitness. Warto wspomnieć, że etykiety RFID są także od dawna stosowane w bibliotekach. Umieszcza się je w książkach jako etykiety samoprzylepne, zapisując w tagu numer katalogowy woluminu, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie biblioteką i pracą samych bibliotekarzy.

Ukryte tagi RFID

Zdarza się, że powierzchnia produktu jest wyjątkowo narażona na uszkodzenia, a etykieta RFID ma spełniać swoje zadanie przez cały czas użytkowania przedmiotu. Do tej kategorii należą chociażby pojemniki, wykorzystywane w procesach inwentaryzacji, wydawania i przyjmowania towaru albo przedmioty, których powierzchnia przeznaczona jest do bezpośredniego użytku, np. zagłówki czy materace.

W przypadku wspomnianych pojemników tag najczęściej umieszczany jest w zagłębieniu obudowy. Gdyby został przyklejony standardowo do jej powierzchni, prawdopodobnie już po kilku dniach uległby zniszczeniu, ze względu na ciągłe przemieszczanie pojemników pomiędzy strefami magazynu. Jak wybrać optymalne rozwiązanie? – Najlepiej sprawdzają się etykiety wyprodukowane w wymiarach zgodnych z oczekiwaniami klientów, dopasowane do konkretnych potrzeb. – zauważa ekspert z Etisoft.

Z kolei w przypadku takich przedmiotów jak zagłówki czy materace, znacznik zwykle umieszczany jest w ich wnętrzu. Dzięki temu nie przeszkadza w użytkowaniu przedmiotu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pozostaje on tam na stałe, a zatem musi to być znacznik odpowiednio przygotowany na takie okoliczności jak styczność z wodą czy środkami chemicznymi w czasie czyszczenia.

To tylko niektóre z możliwości zastosowania etykiet RFID na trudnych powierzchniach. Aby móc w pełni korzystać z potencjału tego rozwiązania, warto  podjąć współpracę z odpowiednią firmą, zajmującą się produkcją etykiet. Taką, która ma bogate portfolio i doświadczenie, umożliwiające dostarczanie dowolnego rozwiązania RFID w dowolnej skali.

Źródło: COMMPLACE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię