FANUC dostarczył swojego milionowego robota

378

Japoński producent środków automatyzacji przemysłu umacnia pozycję globalnego lidera. Firma FANUC ma powód do świętowania. Produkując milionowego robota przemysłowego osiągnęła kolejny kamień milowy w swojej ponad 60-letniej historii.

Firma jest pionierem w dziedzinie automatyzacji fabryk, a także wiodącym dostawcą systemów sterowania CNC, robotów i obrabiarek przemysłowych. Pierwszego robota wdrożyła na własnej linii produkcyjnej w 1974 r., a dziś w swoich japońskich fabrykach wykorzystuje tysiące robotów, by nieustannie zwiększać wydajność i dostarczać wysokiej klasy produkty klientom na całym świecie.

– „Popyt na nasze roboty jest obecnie na najwyższym poziomie”, mówi Marco Ghirardello, prezes i dyrektor generalny FANUC Europe.

Podczas gdy roboty przemysłowe były tradycyjnie wykorzystywane głównie w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, obecnie stały się powszechne także w wielu innych branżach do niedawna bazujących głównie na sile ludzkich rąk. Zapotrzebowanie na mechanicznych pracowników rośnie, m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, produkcji wyrobów z drewna, przetwórstwie tworzyw sztucznych, a nawet w rzemiośle. Nasilający się niedobór siły roboczej i coraz łatwiejsza obsługa technologii to tylko niektóre z powodów upowszechniania robotyki w nowych segmentach produkcji.

Firma FANUC oferuje już ponad 200 modeli robotów, przygotowanych do wykonywania różnorodnych zadań produkcyjnych, m.in. takich jak spawanie, malowanie, montaż, paletyzacja i pakowanie. Na popularności zyskują także roboty współpracujące, potocznie zwane „cobotami”, ponieważ mogą bezpośrednio współpracować z ludźmi bez potrzeby instalowania zewnętrznych systemów bezpieczeństwa w postaci kurtyn lub wygrodzeń.

FANUC

Tradycyjne roboty przemysłowe nadal dominują w przemyśle, a ich zastosowanie, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, przyspiesza umacniający się trend rozwoju elektromobilności.

„Obszar zastosowania automatyzacji wciąż się poszerza, dlatego jesteśmy przekonani, że popyt na roboty będzie wzrastał w przyszłości. Aby zaspokoić potrzeby naszych klientów w zakresie automatyzacji, FANUC będzie dążyć do dalszej poprawy jakości, wydajności i zwiększenia możliwości dostaw”, mówi Ghirardello, prezes i dyrektor generalny FANUC Europe.

FAKTY

W 1977 roku firma FANUC opracowała i rozpoczęła produkcję pierwszego robota „FANUC ROBOT MODEL 1”, dedykowanego do aplikacji montażowych. Od tego czasu ewoluował on do modelu „FANUC S-MODEL 420”, który był powszechnie używany na wielu liniach montażowych karoserii samochodowych, a następnie do modelu „FANUC R-2000iA”, który został opracowany w 2000 r. i oddany w ręce producentów przemysłowych ze znacznie wyższą niezawodnością i wydajnością ruchu, a także lepszą efektywnością kosztową.

Dynamiczny rozkwit automatyzacji w tym okresie doprowadził do rozwoju różnych serii robotów, dedykowanych do poszczególnych zadań. W tym małych i średnich robotów serii ARC Mate do spawania łukowego, niewielkich robotów serii LR Mate, które można montować bezpośrednio na obrabiarkach w celu ich obsługi lub serii robotów M-710i, M-410i i M-900i do transportu materiałów.

Ponadto firma FANUC poszerzyła asortyment, opracowując modele spełniające indywidualne wymagania klientów z różnych branż, w tym serię robotów M-2000iA o największym na świecie udźwigu sięgającym 2,3t oraz roboty SCARA i Delta do montażu i szybkich procesów pick&place. W 2017 r., 40 lat po dostarczeniu pierwszego robota FANUC, łączna liczba wyprodukowanych robotów przemysłowych wyniosła 500 000 sztuk.

W ostatnich latach, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu przemysłu na automatyzację, firma FANUC dodała do swojej oferty roboty współpracujące serii CR i CRX.

Źródło: FANUC