Inteligentna produkcja: od monitorowania energii do zarządzania energią

203

Energia stała się zasobem deficytowym, w związku czym kluczowe pytanie, z którym muszą obecnie zmierzyć się przedsiębiorstwa produkcyjne, brzmi: jak nią efektywnie zarządzać? Odpowiedzią ekspertów ds. oprogramowania Rittal jest rozszerzenie cyfrowego systemu produkcji ONCITE DPS o funkcję monitorowania energii.

Inteligentna produkcja oznacza nie tylko zwiększenie efektywności urządzeń, ale również optymalne zarządzanie energią. Żeby jednak optymalizacja czegokolwiek była możliwa – najpierw trzeba to zmierzyć i zrozumieć w kontekście. Stąd eksperci w dziedzinie oprogramowania Rittal w zakładzie firmy w Haiger włączają monitoring przepływu energii do wspieranego przez IT 360-stopniowego podglądu wszystkich procesów. Konkretnie rzecz ujmując, urządzenia produkcyjne wyposażone są w mierniki energii, które automatycznie przesyłają zmierzone wartości do cyfrowego systemu produkcji ONCITE DPS, w rezultacie czego dane bazowe są na bieżąco porównywane z danymi ruchowymi z produkcji oraz udostępniane w obiegu analiz, alarmów i live dashboardingu.

Przejrzysta sytuacja danych dotyczących przepływu energii pozwala sformułować wnioski, które dają podstawę do optymalizacji procesów produkcyjnych pod względem zaopatrzenia w energię, w tym do profesjonalnego zarządzania obciążeniem do sterowania zużyciem energii elektrycznej, unikania skoków obciążenia oraz precyzyjnej koordynacji dostępności i zużycia energii elektrycznej. Dzięki rozszerzeniu oferty produktów ONCITE DPS o funkcję monitorowania energii można skorelować zużycie energii w fabryce z wytwarzanym produktem. Z tego da się wyprowadzić ślad energetyczny każdej części, aby w przyszłości móc mapować energetycznie zrównoważone zakłady produkcyjne w sposób reaktywny w stosunku do zasilania – podkreśla Dieter Meuser, CEO Digital Industrial Solutions w German Edge Cloud, wymieniając zalety włączenia monitorowania energii do cyfrowego systemu produkcji.

Źródło: RITTAL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię