Jak systemy traceability pomagają usprawnić produkcję w branży motoryzacyjnej?

358

Jak działa system identyfikacji w branży motoryzacyjnej?

Jest to zazwyczaj wygrawerowane lub wydrukowane bezpośrednio na danym elemencie indywidualne oznaczenie (ang. direct part marking – DPM). Do najważniejszych danych kodowanych w celu zapewnienia identyfikowalności w przemyśle motoryzacyjnym należą informacje takie jak numer części, serii, partii lub modelu. Inne informacje, które mogą być zakodowane w kodach kreskowych to: producent, miejsce pochodzenia, data produkcji oraz data ważności, zakład produkcyjny lub montażowy, komponenty użyte w montażu lub wersja oprogramowania.

Za każdym razem, gdy kod zostanie odczytany w hali fabrycznej, system traceability przekazuje dane do systemu Planowania Zasobów Przedsiębiorstwa (ERP) lub oprogramowania zarządzającego realizacją produkcji (MES). Pomaga to w prawidłowym łączeniu części i kontrolowaniu innych elementów linii produkcyjnej w sposób oparty na danych. Automatyzacja znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia błędów w procesie identyfikowalności. Jednak nie zawsze jest to proste, ponieważ czytniki kodów kreskowych lub RFID muszą być zintegrowane z maszynami linii montażowej działającymi na bardzo ograniczonej przestrzeni.

„Dlatego tak ważnym jest korzystanie z zajmujących niewiele miejsca czytników kodów kreskowych, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o zastosowaniach, w których czytniki muszą być wbudowane w złożone urządzenia. Ponadto czytniki o dużej mocy powinny być w stanie odczytywać szeroki zakres kodów bez konieczności instalowania skomplikowanego oprogramowania, nawet jeśli kod jest zniekształcony, zanika lub jest uszkodzony” – podkreśla Jarosław Drzazga z OMRON Polska.

Co więcej, w przypadku niektórych części, kody kreskowe muszą być szczególnie małych rozmiarów. Podobnie jak w przypadku kodów uszkodzonych, małe kody wymagają wysokowydajnych czytników kodów kreskowych, które potrafią odczytywać dane szybko i dokładnie. Ponieważ coraz więcej oznaczeń jest nanoszonych już na początku procesu produkcyjnego, istnieje coraz większe prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Wysoka temperatura, zachlapanie lub żrące chemikalia przemysłowe mogą uszkodzić kody kreskowe – nawet jeśli zostały naniesione poprzez znakowanie laserowe. Z tego powodu ważne jest, aby kody kreskowe od samego początku charakteryzowały się najwyższym poziomem czytelności. Jedną z technologii zapewniających niezawodną identyfikowalność jest znakowanie laserem fibrowym, który może nanosić znaki o wyjątkowo wysokiej rozdzielczości i wysokiej trwałości na szeroką gamę materiałów. Innym pomocnym podejściem technologicznym są urządzenia z wbudowanym interfejsem SQL lub MQTT. Dzięki czemu sterowniki mogą przetwarzać dane dotyczące identyfikowalności bez obniżania wydajności sterowania maszyną. W porównaniu z tradycyjną metodą zbierania danych za pomocą systemu SCADA rejestrowanie danych za pomocą SQL ma znacznie mniejszy wpływ na czas cyklu maszyny i może zwiększyć wydajność nawet o 10 procent.

Identyfikowalność integralną częścią nowoczesnej produkcji 

Systemy traceability pomagają w identyfikacji zagrożeń i ograniczaniu ich wpływu na cykl produkcji. Im bardziej zautomatyzowany jest system identyfikacji, tym lepiej radzi sobie z analizą procesu produkcyjnego i wykrywaniem problematycznych odcinków. Choć traceability może wydawać się skomplikowane, jego struktura jest stosunkowo prosta. Umieszczając unikalne kody kreskowe w toku produkcji i skanując je w trakcie procesu montażu, producenci mogą gromadzić i przechowywać dane dotyczących pochodzenia i historii każdego elementu w pojeździe.

Branża motoryzacyjna stoi obecnie w obliczu wielu wyzwań, które wymagają kompleksowej i niezawodnej identyfikowalności. Przetwarzanie wszystkich danych generowanych przez skanowanie kodów kreskowych na linii produkcyjnej może drastycznie wydłużyć cykle produkcyjne, chyba że producenci wdrożą technologie, które złagodzą ten problem. Aby być konkurencyjnym i przygotowanym na przyszłość, firmy motoryzacyjne potrzebują wydajnych rozwiązań w zakresie automatyzacji w połączeniu z inteligentnymi i zintegrowanymi rozwiązaniami identyfikowalności takimi jak znaczniki laserowe, czytniki i weryfikatory kodów kreskowych, a także kontrolery, które mogą przechwytywać i analizować dane bez zakłócania produkcji.

[1] Źródło: https://ihsmarkit.com/research-analysis/major-revision-for-global-light-vehicle-production-forecast.html

Źródło: OMRON

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię