Przemysł motoryzacyjny jest w trakcie gwałtownych przemian. Aby zapewnić, że narzędzie oceny logistyki nadal spełnia najnowsze osiągnięcia i najnowsze trendy w SCM (łańcucha dostaw) oraz jest dostosowane do organizacji przyszłości, katalog kryteriów audytowych jest modyfikowany.
W miesiącu kwietniu została wprowadzona wersja 6 globalnego standardu MMOG/LE (Materials Management Operations Guidelines/Logistics Evaluation), której główne osie rozwoju były zdefiniowana następująco:
- Wdrożenia procesów oceny SCM u poddostawców (Tier-2 oraz kolejnych poziomów w łańcuchu dostaw).
- Przyspieszenie transformacji cyfrowej.
- Poprawa planowania zdolności produkcyjnej.
- Podnoszenie świadomości na temat społecznej odpowiedzialności biznesu.
- Zwiększenie gotowości do zarządzania w kryzysie.
- Wzmocnienie cyberbezpieczeństwa (ochrony sieci informatycznych, urządzeń, programów i danych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem).
Jaki jest stan implementacji wersji 6 MMOG/LE?
Nowa, 6-ta wersja jest wymagana już w obecnym cyklu oceny tj. od maja 2023 przez wielu klientów m.in. w sieci dostaw Ford-a. Środowisko do prowadzenia samooceny dla tej wersji standardu zostało udostępnione przez Odette International dostawcom branży motoryzacyjnej.
DSR SA prowadzi od kwietnia br szkolenia dla tej wersji standardu wraz z praktycznymi ćwiczeniami prowadzonymi na bezpośrednio na portalu dedykowanym samoocenie dostawców.
Współpracujemy z zespołem rozwijającym standard. Możemy pomóc firmie w migracji do środowiska oceny w wersji 6 oraz konsultować projekt oceny w firmie.
Wykorzystanie zaawansowanych technologii do automatyzacji i integracji procesów łańcucha dostaw
Pierwszym krokiem w automatyzacji podstawowych procesów łańcucha dostaw jest wdrożenie oprogramowania ERP służącego do efektywnego planowania i zarządzania całym podstawowym łańcuchem dostaw, produkcją, usługami, finansami i innymi procesami organizacji. ERP synchronizuje raportowanie i automatyzację, eliminując potrzebę utrzymywania oddzielnych baz danych i arkuszy kalkulacyjnych, które muszą być ręcznie łączone w celu generowania raportów i/lub przeprowadzania analizy danych w celu podejmowania decyzji biznesowych w czasie rzeczywistym.
Platforma ERP pozwala organizacjom szybko dostosowywać się do zmieniających się warunków biznesowych i wykorzystywać zaawansowane technologie (takie jak data lakes, machine learning, robotic process automation, connected IoT devices). Zapewnia to zgodność procesów biznesowych z jednoczesnym wczesnym ostrzeganiem w stale zmieniającym się środowisku biznesowym. Pozwala również organizacjom rozszerzyć funkcjonalność ERP za pomocą dodatkowych aplikacji, aby dostosować się do zmian warunków biznesowych branży.