Odwodnienia, przepompownie i separatory w obiektach przemysłowych

320

Zmieniające się regulacje środowiskowe kładą duży nacisk na zmniejszanie zużycia wody w sektorze przemysłowym. Żeby prawidłowo gospodarować jej zasobami w obrębie całego procesu produkcyjnego, niezbędny jest montaż odpowiedniego systemu odwodnień.

Zmiany klimatu

Mimo rosnącej roli usług przemysł pozostaje jednym z przodujących filarów gospodarki. Nieustannie się zmienia, tworząc wydajniejsze sposoby produkcji zmniejszające zużycie surowców, co z kolei ma pozytywny wpływ na nasze środowisko. Jednym z kluczowych czynników odpowiedzialnych za zmiany zachodzące w jego obrębie są coraz ostrzejsze regulacje środowiskowe, które próbują wyhamować negatywne efekty zmian klimatu.

Przede wszystkim skupiają się one na ograniczeniu zużycia energii i eksploracji surowców naturalnych, ale równie istotne są kwestie zagospodarowania wód. Dla przykładu plany Europejskiego Zielonego Ładu zakładają, że do 2050 roku gospodarka Unii Europejskiej będzie neutralna klimatycznie. Wiąże się to z transformacją energetyczną oraz radykalnym zmniejszeniem zużycia surowców naturalnych. Przemysł będzie inwestować w odnawialne źródła energii oraz recykling, a także redukować zużycie wody.
Według danych GUS w 2020 roku polski przemysł odpowiadał za 71% całorocznego zużycia wody w kraju. Wartość ta nie powinna dziwić – woda jest niezbędna do czyszczenia maszyn, chłodzenia, ale także używana jest w procesach technologicznych, co przekłada się na jej ogromne zapotrzebowanie.

Obieg wody w przemyśle

Zasoby wodne z każdym rokiem maleją. Wiele firm decyduje się na instalację zamkniętego obiegu wody w swoich zakładach produkcyjnych. W takiej sytuacji odprowadzana woda nie trafia bezpośrednio do ogólnego systemu kanalizacyjnego, a kierowana jest rurami do specjalnych zbiorników, gdzie poddawana jest dalszemu podczyszczaniu. Oczyszcza się ją za pomocą procesów mechanicznych, biologicznych lub chemicznych, po czym wykorzystuje ponownie. Pozwala to zmniejszyć jej zużycie nawet o połowę.

Szczególnie ważnym elementem dla zakładu przemysłowego są dobrze zaprojektowane i dobrane odwodnienia. Wymogi sanitarne sprawiają, że ich efektywność i trwałość zapewnia bezpieczeństwo i prawidłowość funkcjonowania całej produkcji – Daniel Bogutyn, Specjalista ds. Marketingu w firmie Kessel.

Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem odwodnienia powierzchni hal przemysłowych są wpusty podłogowe lub odpływy rynnowe. Składają się one z materiału trwałego i odpornego na działanie korozji. Nasada wpustu lub kratka odpływu liniowego, ma za zadanie wychwycić większe zanieczyszczenia. Żeby odwodnienia zadziałały skutecznie, muszą posiadać zapewnione odpowiednie spadki, w zależności od powierzchni średnio przyjmuje się około 2%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię