Opakowania transportowe – przewagi pojemników wielokrotnych

412

W branży opakowań transportowych wykorzystywanych w procesach łańcucha dostaw, wyróżniamy: opakowania zbiorcze, uniwersalne, opakowania indywidualne dla poszczególnych komponentów. Wszystkie rodzaje mogą występować w wariantach jednorazowych oraz wielokrotnego użytku.

Jakie przewagi posiadają opakowania wielorazowe?

Przede wszystkim opakowania transportowe powinny być dopasowane do specyfiki procesu w jakim są stosowane. Z wieloletnich doświadczeń wysuwa się spostrzeżenie, że z powodzeniem wdrażane opakowania wielokrotnego użytku, zyskują sporą przewagę.

Przewagi wielorazowych opakowań transportowych.

Jednym z najistotniejszych czynników jest ekonomia. Wykorzystanie pojemników
wielorazowych daje realne oszczędności w perspektywie czasu. Opakowania transferowe
użytkowane wiele razy w tych samych procesach są rozwiązaniem tańszym, niż opakowania
jednorazowe. Oczywiście procesy transportowe muszą być odpowiednio zaplanowane do specyfiki takich opakowań.

Czynnikiem, pozwalającym aby opakowania transportowe wykorzystywać cyklicznie, jest ich wytrzymałość i długa żywotność. Zapewniają to odpowiednia konstrukcja i materiał z jakiego są wykonane. Mianowicie są to tworzywa sztuczne, najczęściej polipropylen. Właśnie z uwagi na materiały i konstrukcję opakowań wielokrotnych, posiadają one kolejną przewagę, czyli trwałość i wysoki stopień zabezpieczenia przewożonych komponentów.

Kolejny aspekt związany jest ze środowiskiem i ekologią. Używając opakowań wielokrotnych, nie generujemy dużych ilości odpadów. Oszczędzamy też na samych procesach każdorazowego pozbywania się raz wykorzystanych opakowań. Z kolei pojemniki, pudła oraz kontenery z polipropylenu, gdy już się zużyją, poddają się pełnemu recyklingowi.

Jakie dodatkowe atuty posiadają opakowania wielokrotne z tworzyw?

Opakowania na bazie tworzyw mogą mieć indywidualną konstrukcję, dopasowaną do potrzeb procesu i transportowanych materiałów, jednocześnie zapewniając odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Możliwości obróbki tworzyw sztucznych pozwalają wykonać opakowania spełniające każde parametry. W specjalnych przypadkach łączy się tworzywa o różnych właściwościach, np miękkie wyściełanie lub termoformowane elementy ściśle dopasowane do transportowanych przedmiotów. W opakowaniach jednorazowych, najczęściej kartonowych, materiał ma swoje ograniczenia w konstruowaniu form oraz w wytrzymałości.

Inny przykład to opakowania przeznaczone do transportu elementów, prosto na linieprodukcyjne, gdzie element pobierany jest przez maszynę wprost z opakowania. W takich przypadkach dzięki odpowiedniej sztywności i precyzji wykonania, opakowania z tworzyw są wręcz niezbędne. Tego rodzaju opakowania występują często w formie termoformowanych tacek i opakowań termoformowanych.

Opakowania, pojemniki i pudła wytwarzane z tworzyw, służące w transporcie i logistyce od dawna są doceniane oraz wykorzystywane w różnych branżach przemysłowych. Opakowania wielokrotne pracują m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, spożywczym oraz masowej produkcji. Popularność zawdzięczają swoim niezaprzeczalnym atutom.

Źródło: NGPlast