PKN ORLEN z innowacyjnym rozwiązaniem z zakresu planowania firmy Quintiq

987

Firma Quintiq, podmiot zależny spółki Dassault Systèmes oraz globalny lider w zakresie planowania i optymalizacji łańcucha dostaw (SCP&O), ogłosiła pomyślne wdrożenie swojego rozwiązania do planowania i harmonogramowania głównych kanałów dystrybucyjnych w firmie PKN ORLEN.

„Rozwiązanie Quintiq to kluczowy element naszego łańcucha dostaw” – komentuje Szymon Skupień, dyrektor działu planowania logistycznego w PKN ORLEN. „Zapewnia nam ono kontrolę oraz wgląd w cały proces i stanowi źródło informacji potrzebnych do planowania, co jest kluczowe w branży naftowo-gazowej. To rozwiązanie umożliwi nam szybką analizę różnych scenariuszy rynkowych oraz tworzenie efektywnych i niezawodnych planów dostosowanych do potrzeb naszych klientów przy coraz większym zasięgu geograficznym naszej firmy” – dodaje Szymon Skupień.

Spółka PKN ORLEN, podobnie jak wiele innych podmiotów z branży naftowo-gazowej, stanęła przed wieloma wyzwaniami związanymi z procesem dystrybucji. Firma potrzebowała lepszego wsparcia w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru multimodalnych opcji transportu paliw bazowych oraz produktów petrochemicznych, takich jak rurociągi oraz cysterny kolejowe i samochodowe. Proces komplikował również fakt, że na etapie planowania należy ponadto uwzględniać sekwencjonowanie rurociągów, formalne ograniczenia związane z zamówionymi dostawami, pojemność magazynów oraz wymóg utrzymania minimalnego poziomu zapasów zapewniających bezpieczeństwo narodowe. Przed wdrożeniem oprogramowania Quintiq zasoby wykorzystywane do zarządzania, magazynowania i transportu produktów były planowane ręcznie, a informacje te nie były przekazywane pomiędzy różnymi działami.
„Wiele rozwiązań dostępnych na rynku nie było w stanie poradzić sobie ze złożonością procesu planowania w branży naftowo-gazowej” – mówi Rafał Gąska, dyrektor ds. infrastruktury logistycznej w PKN ORLEN. „Polska od bardzo dawna jest pionierem branży rafinacji ropy. Firma PKN Orlen kontynuuje te dokonania, wprowadzając innowacyjne rozwiązania firmy Quintiq” – dodaje Rafał Gąska.

Oprogramowanie Quintiq zostało wybrane w 2016 r. po weryfikacji koncepcji w ramach działań PKN ORLEN potwierdzającej maksymalizację zwrotu z inwestycji w modernizację intermodalnych procesów głównej dystrybucji. Niestabilne warunki rynkowe wymagają skutecznych i atrakcyjnych ekonomicznie rozwiązań od firm z branży naftowo-gazowej, dlatego spółka PKN ORLEN aktywnie poszukiwała sposobu na poprawę efektywności i redukcję nakładów w zakresie ponownego przetwarzania. Rozwiązanie Quintiq pozwala PKN ORLEN planować dystrybucję rafinowanych produktów poprzez rurociągi oraz cysterny kolejowe i samochodowe w całej Polsce, włącznie z dostawą dodatków i mieszanie produktów końcowych w bazach.

Automatycznie optymalizujące oprogramowanie firmy Quintiq zastąpi procesy wykonywane ręcznie i zostanie w łatwy sposób zintegrowane z istniejącymi systemami PKN ORLEN. Przepływ danych pomiędzy operacjami planowania pracy rafinerii, ekspedycji kolejowej, obsługi zamówień czy zarządzania wysyłkami i rozliczeniami, zostanie znacznie usprawniony. Dzięki dokładniejszym danym wspierającym podejmowanie decyzji oraz ustanowieniu jednego źródła informacji specjaliści od planowania są w stanie współpracować z różnymi działami w celu stworzenia najlepszego planu skorelowanego z finansowymi i operacyjnymi celami firmy.

„W przemyśle naftowo-gazowym skomplikowane problemy stanowią normę. Wymogi regulacyjne, kontrola kosztów oraz coraz krótszy czas na podjęcie decyzji wymagają takich rozwiązań planowania, które pomogą firmie pokonać te trudności i osiągnąć zakładane cele oraz szybko zareagować na zmiany zachodzące na bardzo konkurencyjnym rynku. Firma PKN ORLEN uznała to jako okazję do innowacji. Dzięki mozliwościom sterowania łańcuchem dostaw za pomocą oprogramowania Quintiq, spółka PKN ORLEN zyskała istotną przewagę nad konkurencją i jest dobrze przygotowana do utrzymania obecnego tempa rozwoju w tak niespokojnych czasach bez utraty stabilności i jakości, z których jest obecnie znana” – komentuje Dennis Ostendorf, dyrektor jednostki biznesowej odpowiedzialnej za branżę naftowo-gazową w firmie Quintiq.

Źródło: PKN Orlen oraz Quintiq/ Dassault

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię