To powinien być rok dobrej pracy. Rok wielu wyzwań, ale także kompetencji i współpracy. Rok pracownika i rok pracodawcy
Wypowiedzi Antonia Carvelli, Członka Zarządu i Deputy Country Managera agencji pracy Gi Group, spisał GR.
Będzie się działo! Brexit (jeśli kiedykolwiek się wydarzy). Wybory do parlamentu – najpierw europejskiego, potem polskiego. Na te polityczne implikacje nakładają się: niska stopa bezrobocia, wysoka rotacja pracowników, brak kandydatów do pracy, przeciągające się w czasie procedury zatrudniania obcokrajowców…Przed nami trudny rok, ale i pełen nadziei.
Uda nam się z sukcesem zmierzyć z tymi wyzwaniami, jeśli znajdziemy płaszczyznę porozumienia i działania – ustawodawca, związki zawodowe, pracodawcy i agencje zatrudnienia.
Pierwsze trzy miesiące roku pokazują, że zatrudnianie pracowników tymczasowych poprzez agencje rekrutacyjne jest lekko spowolnione. Spodziewamy się w tym roku spadku ok. 10 proc. To może wpłynąć na utrzymanie ciągłości produkcji w zakładach. Dlatego też rok 2019 potwierdzi kolejny raz, że trzeba znaleźć wspólny mianownik nie tylko między agencją a pracodawcą, ale także między pracodawcą i stroną społeczną, czyli związkami zawodowymi.
Pracodawca-inwestor w sektorze produkcyjnym musi się bowiem skupić na wprowadzaniu rozwiązań produkcyjnych, które utrzymają jego przewagę konkurencyjną na rynku światowym, np. w rozwiązaniach ekologicznych, a nie martwić się o ciągłość zatrudnienia. Każdy ma swoje kompetencje i zadania.
Kilka tygodni temu do debaty publicznej wróciła kwestia jawności wynagrodzeń w ofertach pracy. Sejm skierował projekt Nowoczesnej do komisji nadzwyczajnej w celu rozpatrzenia. W Grafton Recruitment, obecnie część Gi Group, od początku 2017 roku dbamy o to, żeby jak największy odsetek ofert prezentowanych online zawierał stawkę wynagrodzenia. Stawki te pochodzą z raportów płacowych Grafton Recruitment. Podawanie wynagrodzeń w ofertach jest korzystne dla obu stron – pracodawców i pracowników. Daje kandydatom punkt odniesienia i pozwala na zarządzanie wzajemnymi oczekiwaniami obu stron od początku procesu rekrutacyjnego. Otwarty dialog o wynagrodzeniach pozwoliłby na optymalizację procesu rekrutacji, zmniejszył ryzyko straty czasu po obu stronach i w końcu – doprowadził do poprawy rynku.
W Ministerstwie Pracy mówi się jednak, że projekt nie wróci do debaty sejmowej. I że będzie musiał zająć się nim nowy parlament.
Wiele się mówi o robotyzacji. Dla jednych to złoty środek, który pomoże rozwiązać problem braku specjalistów, dla drugich – przyczyna braku pracy.
3-4 lata temu głośno było w mediach, że z powodu robotyzacji wzrośnie bezrobocie. To takie rozumienie robotyzacji sprzed 30-40 lat.
Trzeba popatrzeć na te nieuchronne procesy pod innym kątem. Po pierwsze – nieodzowna jest automatyzacja, która usprawni pewne żmudne procesy, np. wprowadzania danych. Ludzie będą pracować mniej, ale za to będą mieć więcej wolnego czasu.
Czynnik ludzki zawsze będzie potrzebny, niezależnie od zakresu robotyzacji. Bo człowiek to najbardziej niesamowita maszyna. Jest obdarzony rozsądkiem, elastycznością, umiejętnością szybkiego zdobywania kwalifikacji.
Rynek pracy w przyszłości będzie premiował pracowników, którzy są w stanie szybko nabyć nowe kompetencje, a eliminował pracowników, którzy nie chcą się uczyć i dopasować do zmieniających się warunków. To nie dotyczy tylko pracowników produkcji, to będzie generalna zasada.
Nieustannym wyzwaniem jest duża rotacja pracowników. Ludzie porównują zarobki, benefity, atmosferę pracy i – zmieniają firmę. Niska retencja to wielki problem dla pracodawców. Ale też wielka szansa dla organizacji.
Malejąca stopa bezrobocia, wysoka mobilność pracowników, wakaty i większa liczba tworzonych miejsc pracy przyczyniają się do oferowania zarówno kandydatom, jak i pracownikom lepszych warunków finansowych oraz atrakcyjniejszych benefitów.
Jak się dziś płaci i zarabia w przemyśle produkcyjnym, który zatrudnia 2 miliony pracowników, sprawdź w drugiej edycji raportu Manufacturing 2019 Salary & Market, przygotowanej przez Grafton Recruitment. W raporcie są wynagrodzenia na ponad 200 stanowiskach, w podziale na przemysł motoryzacyjny, lotniczy, urządzenia AGD, przemysł ciężki, chemiczny, FMCG. Dodatkowo opublikowano stawki wynagrodzeń dla struktur Back Office i działów badawczo-rozwojowych. Wszystkie dane są prezentowane w podziale regionalnym.
Pobierz skróconą wersję raportu w języku angielskim tutaj: RAPORT GRAFTON MANUFACTURING
Jak otrzymać raport Grafton Recruitment w j. angielskim, sprawdź tutaj: https://www.grafton.pl/o-nas/centrum-mediowe/manufacturing-2019-salary-and-market-report