Podnoszenie kompetencji w obszarze produkcji – to się opłaca!

223

– Branża produkcyjna jest specyficzna – można zrekrutować specjalistę w danej dziedzinie, jednak nikt nie zna tak dobrze mechanizmów działania danej organizacji niż pracownik, który jest w niej od początku i był odpowiedzialny za różne etapy procesu produkcyjnego. Takie podejście stosujemy w Cedo – firmie, która zatrudnia niemal 800 osób. Zapotrzebowanie na kompetencje wciąż rośnie, dlatego staramy się – o ile to możliwe – wypełnić je własnym sumptem, sięgając do wewnętrznych zasobów firmy. Wiemy, jakie umiejętności są niezbędne dla utrzymania i zwiększania wydajności procesu produkcyjnego i staramy się je rozwijać u naszych pracowników. Dlatego każda zatrudniona osoba może skorzystać z programu ścieżki awansu zawodowego, o ile posiada ku temu predyspozycje i jest zainteresowana rozwojem – mówi kierownik produkcji w Cedo i dodaje: takie podejście procentuje podwójnie – przynosi korzyści zarówno organizacji, która może polegać na wiedzy i doświadczeniu wyspecjalizowanego zespołu technicznego, jak i osobom zatrudnionym, które czują się docenione i wiedzą, że firma jest dobrym partnerem w rozwoju ich kariery zawodowej.

Jak dobrać szkolenie do pracowników?

Zarządzanie produkcją wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej i umiejętności miękkich, które pozwalają zadbać o warstwę komunikacyjną. Rozwój w tych obszarach zależy zarówno od predyspozycji i zaangażowania pracowników, jak i odpowiednich narzędzi szkoleniowych.

– Trudno motywować pracowników do podnoszenia kompetencji bez kompleksowych rozwiązań w zakresie rozwoju zawodowego i jasnej ścieżki kariery. W Cedo pracownicy w obszarze produkcji mogą awansować na stanowisko operatora, przejść do innego działu technicznego, zostać inżynierem procesu czy kierownikiem całego obszaru. Cały proces szkoleniowy jest podzielony na kilka etapów, a jego długość zależy od specyfiki danej funkcji i kończy się egzaminem. W procesie uczenia ważną rolę odgrywa wykonywanie konkretnych zadań pod okiem mentora i otrzymanie informacji zwrotnej. Dlatego mamy 3 trenerów, którzy specjalizują się w różnych obszarach, w tym – panią trenerkę, która przyucza kobiety i mężczyzn na stanowisko pracownika produkcji. Dobry mentor nie tylko odpowiednio poprowadzi szkolenie, ale także udzieli cennych wskazówek na przyszłość – podsumowuje Konrad Śmiałowski z Cedo.

Umiejętności praktyczne, wiedza i doświadczenie pracowników mogą w długofalowej perspektywie przynieść duże korzyści dla biznesu. Dlatego warto spojrzeć na rozwój kompetencji pracowników jako inwestycję w budowanie wartościowego kapitału.

Źródło: CEDO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię