Podsumowanie 12. Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®

276

– Targi to okazja, żeby rzeczywiście poznać człowieka, który stoi za produktem. Za nami unikalne w skali Europy Środkowo-Wschodniej Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®. 12. edycja wydarzenia, która odbyła się 4-5 października 2023 w EXPO Kraków, zgromadziła 106 wystawców i 1815 zwiedzających. Targi odwiedzili najważniejsi przedstawiciele firm, uczelni, instytucji i klastrów, zwiedzający wysłuchali ponad 30 wystąpień eksperckich, po raz pierwszy pojawił się pawilon firm z Korei Południowej oraz Iranu.

Targi KOMPOZYT-EXPO® są jedynym spotkaniem w Polsce poświęconym wyłącznie branży materiałów i technologii kompozytowych. Skupienie wydarzenia na jednym obszarze jest szczególnie cenne dla wystawców, którzy przyjeżdżają na targi z konkretnymi celami i ofertą. Charakter targów umożliwia im dotarcie do bardzo sprecyzowanej grupy odbiorców. Jak powiedział Łukasz Kordon z firmy Evonik – Widzę, że targi są typowo branżowe. Są tu osoby, które są zainteresowane danymi tematami i zadają bardzo konkretne pytania. Rzeczywiście są to ciekawe spotkania, które – mam nadzieję – otworzą nam drogę do współpracy z nowymi klientami.


Andrzej Parchyta, przedstawiciel ebalta Polska stwierdził – Przychodzą ludzie z konkretnymi pytaniami. Siadamy przy stoliku, rozmawiamy. Nawet przed chwilą, na miejscu przygotowałem klientowi ofertę na materiały, które zresztą prezentujemy na stoisku.

Inspiracje i innowacje

Strzałem w dziesiątkę okazała się strefa pokazów. Dużą uwagę przyciągnęły pokazy przeprowadzone przez studentki z koła naukowego „PRzeTwórcy” Politechniki Rzeszowskiej, które we współpracy z firmą Rymatex pokazały wykorzystanie włókien biodegradowalnych w procesie infuzji. Łukasz Kordon z firmy Evonik opowiedział o dodatkach i materiałach bazowych do produkcji kompozytów, a Jarosław Knapek z EC Test Systems umożliwił publiczności zobaczenie na żywo inspekcji obiektów wykonanych z kompozytów węglowych oraz szklanych za pomocą mobilnego systemy do aktywnej termografii C-CheckIR.

Targi KOMPOZYT-EXPO® jak zwykle okazały się świetnym miejsce na premiery nowych produktów oraz stworzyły szansę na konfrontację nowych pomysłów z oczekiwaniami klientów.

Michał Sobolewski, CEO FIBRATECH Sp. z o.o. podkreślił, że cele targów to nie tylko spotkania i nawiązywanie kontaktów, ale także prezentacja unikalnych rozwiązań – KOMPOZYT-EXPO® to zdecydowanie dobre miejsce, żeby porozmawiać z osobami i podmiotami, szczególnie z zagranicy. Celujemy w rynek, który nazywany jest rynkiem niszowym. Dla nas bycie tutaj jest szansą na szybszy i szerszy rozwój. Naszym celem było zaprezentowanie technologii zupełnie nowej, czegoś, co jest unikalne w skali na pewno kraju, ale i Europy.

Jan Podgórski z firmy Shim-Pol także zwrócił uwagę na to, iż targi umożliwiają dotarcie z wyjątkowymi produktami do osób, które dzięki nim mogą rozwijać swój biznes. – Widoczność jest dla nas bardzo ważna, bo wiele osób może dowiedzieć się jakie mamy unikalne rozwiązania. Tego typu targi to jest bardzo dobre forum, żeby się zaprezentować. Z KOMPOZYT-EXPO® zapamiętam właśnie osoby, które interesują się naszymi produktami, pozwalającymi rozwijać ich badania.