Polski System Kontroli Wizyjnej 3D nagrodzony międzynarodową prestiżową nagrodą RBR50 Robotics Innovation Award

305

System kontroli wizyjnej Viveka 3D od Vissavi.tech z grupy AI.Rob (www.airob.com) otrzymał prestiżową nagrodę RBR50 Robotics Innovation Award za rok 2022. Unikalne rozwiązanie pozwalające robotom ‘WIDZIEĆ’, znalazło się w gronie zwycięzców, zdominowanym przez firmy z USA jak NASA, 3M, Boston Dynamics, ARM czy NVIDIA.

Zgłoszony do Urzędu Ochrony Patentowej system wizji 3D wykonuje kontrolę jakości elementów w czasie 200 milisekund, nawet gdy ich powierzchnia jest metalizowana. Dzięki unikalnemu systemowi oświetlenia pola sceny, Viveka 3D buduje model przestrzenny danego elementu z dokładnością do 0,02 milimetra, co pozwala robotowi z niezwykłą precyzją wykonać zaplanowane operacje.

Efektywności pracy całego systemu wspiera też autorski algorytm Sztucznej Inteligencji odpowiedzialny za rozpoznawanie elementów wykorzystywanych w procesie. Algorytm rozpoznaje elementy z niemal 100% skutecznością, zarówno te o niestandardowych kształtach, jak i dostarczane w różnego typu opakowaniach.

Ten system wizyjny jest szczególnie użyteczny jeśli aplikacja robotyczna potrzebuje „w locie” określić bardzo dokładną pozycję obiektu w chwytaku robota po procesie bin-pickingu, ponieważ jest to konieczne dla następnych operacji (np. obsługę testera, centrum CNC, giętarki itp.)

Viveka 3D jest obecnie wykorzystywana przez branżę EMS (Electronics Manufacturing Services) w procesie automatycznego montażu elementów przewlekanych (THT -Through-hole Technology). Zastosowanie systemu Viveka 3D na stanowiskach zrobotyzowanych znacznie poprawiło szybkość i skuteczność procesu montażu. System pozwala robotowi ‘zobaczyć’ gdzie leżą komponenty, gdzie jest docelowe miejsce ich obsadzenia na płytce PCB, a następnie skalkulować optymalną trajektorię ruchu ramienia robota, aby szybko i precyzyjnie zamontować każdy element.

O nagrodzie – Od ponad dekady nagrody RBR50 Robotics Innovation Awards przyznawane przez Robotics Business Review wyróżniają najbardziej kreatywne i wpływowe innowacje z całego świata, które przyczyniły się do rozwoju robotyki. Powszechnie uznawany na całym świecie za wskaźnik wiodącej pozycji w dziedzinie robotyki, nagrody RBR50 Robotics Innovation Awards są również krytycznym miernikiem wzrostu sektora robotyki.
www.roboticsbusinessreview.com/2022-rbr50-robotics-innovation-award-honorees/

Źródło: AIROB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię