Przyszłość robotyki stała się teraźniejszością produkcyjnej automatyki

231

Automatyczne przygotowywanie informacji i kontrola jakości, brak konieczności samodzielnego opracowywania złożonych danych, dobór najlepszego w danej sytuacji modelu sztucznej inteligencji i jednocześnie automatyczne uczenie się wraz z natychmiastową weryfikacją dokładności monitoringu i detekcji anomalii w czasie rzeczywistym. To tylko kilka z głównych zalet horyzontalnego i modułowego rozwiązania moneo, które za sprawą kolejnych nowych narzędzi, rozwiązań i zastosowań przynosi optymalizację kosztów i oszczędności na coraz większą skalę.

Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej ultranowoczesnych zastosowań z zakresu robotyzacji i automatyzacji zakładów produkcyjnych. Wiele z nich korzysta już teraz z elementów, które jeszcze do niedawna wydawały się być jedynie przyszłością robotyki. Flagowym produktem może być otwarta platforma technologiczna, która upraszcza integrację wszystkich futurystycznych narzędzi i akcesoriów. To skalowalne, otwarte na kolejne moduły oprogramowanie moneo od ifm electronic, optymalizujące procesy i łatwo dostosowujące się do warunków pracy danej linii technologicznej czy produkcyjnej. Jest spoiwem dla poziomu technologii operacyjnej z poziomem technologii informatycznej w obszarze czwartej rewolucji przemysłowej, które w połączeniu z IO-Link jest idealnym rozwiązaniem systemowym w predykcyjnym utrzymaniu ruchu każdej fabryki.

Przejrzysta konfiguracja

– Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest obecnie moneo configure, czyli już czwarta odsłona autorskiego oprogramowania ifm do intuicyjnej parametryzacji i zarządzania urządzeniami IO-Link. Występuje ono zarówno jako jedna z licencji pakietu moneo RTM, jak i autonomiczna aplikacja wspierająca na co dzień automatyków w łatwej parametryzacji czujników i masterów IO-Link. Zintegrowane połączenie z bazą danych IODD z funkcją wyszukiwania online ułatwia również integrację urządzeń innych producentów – tłumaczy Bartosz Dudziński, Inżynier Projektu AS-i, IO-Link, RFID w ifm electronic.

Zarządzanie urządzeniami IO-Link staje się jeszcze łatwiejsze za sprawą wygodnej możliwości zapisywania zbiorów parametrów, ich importu oraz eksportu. Oprogramowanie umożliwia również przejrzystą wizualizację wartości procesowych jako wsparcie przy konfiguracji i diagnostyce urządzeń IO-Link. Z kolei funkcja skanowania pozwala na szybkie i automatyczne wykrywanie kolejnych urządzeń – bez znaczenia, czy będą one pracować w sieci masterów IO-Link ifm, czy będą wpięte do interfejsu IO-Link – USB.

Co więcej, moneo configure pozwala na ustawianie parametrów oraz monitorowanie czujników bez udziału sterownika PLC. Z poziomu aplikacji istnieje również możliwość testowego sterowania urządzeniami wykonawczymi IO-Link. Warto przy tym pamiętać, że podczas integracji urządzeń IO-Link ze sterownikiem PLC bardzo pomocna będzie opcja wizualizacji struktury i ilości danych procesowych w kokpicie moneo configure.

– ifm w bardzo nowatorski sposób podszedł do problematyki zarządzania urządzeniami IO-Link. Za pomocą tylko jednej platformy użytkownicy są w stanie intuicyjnie obsługiwać każde urządzenie IO-Link, niezależnie od producenta. Ponadto moneo configure, zapewniając opcję połączenia z masterami IO-Link poprzez sieć Ethernet, umożliwia centralną parametryzację, bez konieczności podchodzenia do urządzeń, odłączania ich od systemu sterowania i podpinania się do nich lokalnie – opisuje Bartosz Dudziński.

Intuicyjna integracja

Zalety stosowania IO-Link w instalacjach nie kończą się jedynie na samej konfiguracji urządzeń. Obecnie standardem staje się stosowanie masterów IO-Link do zapewnienia ciągłej komunikacji ze sterownikami PLC. Tym samym są to rozwiązania wymagające integracji ze sterownikiem. Z pomocą przychodzi intuicyjne rozszerzenie oprogramowania moneo, które daje możliwość zdefiniowania parametrów urządzeń IO-Link w samym pliku GSDML.