Raport wynagrodzeń sektora przemysłowego 2022: średni wzrost płac o 10 proc.

508

W sektorze przemysłowym utrzymuje się popyt na wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, specjalistów oraz menedżerów. Pracodawcy w większości zakładają wzrost wynagrodzeń co najmniej na poziomie 10 proc. dla badanych województw, a na największe podwyżki mogą liczyć pracownicy niższego szczebla, nawet o 20 proc. Najwyższy, bo 13 proc. wzrost płac, notują kategorie Chemia & FMCG. To właśnie one, wraz z centrami R&D i centrami dystrybucyjnymi, rozwijają się najbardziej dynamicznie w ostatnich dwóch latach – to główne wnioski płynące z najnowszej edycji raportu „Sektor przemysłowy 2022 – raport wynagrodzeń”, przygotowanego przez Grafton Recruitment we współpracy z Gi Group.

Raport wynagrodzeń dla branży przemysłowej publikowany jest w momencie dużej niepewności. Analitycy spodziewali się wyższego wzrostu, bo ok. 16,1 proc. r/r., tymczasem najnowsze dane GUS mówią o wzroście produkcji w kwietniu 2022 o 13 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, a w ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 11,3 proc. w stosunku do marca br. Jednak pomimo prognoz na temat zbliżającej się recesji, sektor przemysłowy zdaje się być w dobrej kondycji. Wynagrodzenia rosną, a zapotrzebowanie na pracowników – mimo kryzysu – nie maleje.

Sektor przemysłowy znacząco zmienia się od czterech lat. Mieliśmy do czynienia z e-mobilnością  i wiążącą się z tym „rekalibracją” branży motoryzacyjnej, automatyzacją i robotyzacją – Industry 4.0, pandemią czy globalnym kryzysem łańcucha dostaw. W 2022 roku dochodzą jeszcze wojna w Ukrainie i galopująca inflacja, która w maju br. osiągnęła już poziom 13,9 proc. r/r. Pomimo tej złożoności branża przemysłowa w Polsce charakteryzuje się dobrą dynamiką rozwoju. Wprawdzie w marcu i kwietniu br. można było zaobserwować spadki indeksu PMI dla tego sektora, jednak wydaje się, że ten rozpędzony pociąg będzie miał stosunkowo długą drogę ewentualnego hamowania – komentuje Danuta Protasewicz, Regional Manager Grafton Recruitment.

W sektorze przedsiębiorstw przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w marcu 6 665 zł brutto, prezentując tym samym 12,4 proc. wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego. Analogicznie wzrost w 2021 wynosił 8 proc., a w 2020 – 6 proc.

Wzrosty wynagrodzeń – na czele pracownicy blue & black collars

Z raportu Grafton Recruitment wynika, że planowane wzrosty wynagrodzeń w branży dotyczą stanowisk niższego szczebla (blue i black collars) – mogą liczyć oni na podwyżki średnio o 12 proc. oraz specjalistów (średnio 10 proc.). Najmniejszy wzrost wynagrodzeń, podobnie jak w 2021 roku, przewidywany jest wśród kadry zarządzającej i kierowniczej (7 proc.).

Jedynie w obrębie obszaru badań i rozwoju (R&D), w kategorii wysokich stanowisk, pracownicy mogą liczyć na wzrost płac na poziomie 13,51 proc.

Nadal najbardziej poszukiwane i pożądane przez pracodawców role to wykwalifikowani i niewykwalifikowani pracownicy produkcji – to w tej grupie zauważalne są największe wzrosty wynagrodzeń, przekraczające nawet 20 proc. dla wybranych stanowisk, w tym: pracownika magazynu, operatora wózka widłowego czy operatora maszyn. Wydaje się jednak, że to naturalne zjawisko. Osoby z najniższymi płacami otrzymują procentowo największą rekompensatę w związku z rosnącą inflacją, sprzężoną z dużym popytem na ich umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię