Relacja z X edycji Executive Innovation Forum!

215

28 listopada w hotelu Sheraton Grand Warsaw odbyła się X edycja konferencji organizowanej przez Executive Club – Executive Innovation Forum. Część merytoryczna wydarzenia objęła cztery panele dyskusyjne oraz cztery wystąpienia, a wieczorem, podczas uroczystej Gali, poznaliśmy wyniki konkursu „Diamenty Innowacji”. Po ogłoszeniu zwycięzców odbył się wieczorny bankiet i koncert zespołu Ada Kiepura Quartet.

Część merytoryczną otworzyło wystąpienie Pana Pawła Żuka – Prezesa Zarządu Centrum Medyczno-Diagnostycznego i Pana Pawła Kikosickiego – Dyrektora Centrum e-Zdrowia, pod tytułem “Innowacje cyfrowe kluczowe w systemie ochrony zdrowia”. Omówili oni zagadnienia związane z informatyzacją i cyfryzacją sektora ochrony zdrowia. Budowanie ekosystemu e-zdrowia w Polsce, według prezenterów, polega na digitalizacji i cyberbezpieczeństwie, interoperacyjności i komunikacji, udostępnianiu i wymianie danych oraz nowych technologiach. Szczególną uwagę zwrócono również na to, że dzięki elektronicznym rozwiązaniom, takim jak np. e-recepta, udało się uniknąć około 1 miliona zgonów w czasie trwania pandemii. Zapowiedziano również pilotaż takich usług jak: centralna e-rejestracja oraz system e-Krew.

Kolejnym punktem w programie było wystąpienie Pana Pawła Stefańskiego – General Managera w firmie Balluff, pod tytułem “Ciekawość, to pierwszy stopień do…?”. W swojej prezentacji opowiedział m.in. o kompleksowych rozwiązaniach w zakresie czujników, identyfikacji i przetwarzania obrazu oraz technologii sieciowej. Mówił, że ważne jest wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań do swoich firm, ułatwiających klientowi dostęp do tak zwanego cyfrowego świata, który jest dzisiaj absolutnie konieczny. Mówiąc o wprowadzeniu innowacji, zwłaszcza w organizacjach, które mają już historię, często tak naprawdę mówimy o transformacji kulturowej, ponieważ najtrudniejszym zadaniem jest zmiana naszych przyzwyczajeń.

Po dwóch wystąpieniach nadszedł czas na pierwszą dyskusję panelową o innowacyjnych organizacjach. Moderował Łukasz Sztern, Kierownik Działu Brokerów Innowacji w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii z Politechniki Warszawskiej. Udział w dyskusji wzięli: Krzysztof Dzięgielewski, Adwokat, Członek Zarządu Centrali Farmaceutycznej CEFARM, Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Finance and Innovation BL Director, Ayming, Dariusz Jasak, Prezes Zarządu, Seen Technologie, Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Janusz Szulik, Prezes Zarządu spółek TU INTER Polska i TU INTER-ŻYCIE Polska, Dr Albert Tomaszewski, Badacz przedsiębiorczości i innowacyjnych strategii, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Pod dyskusję zostało poddane DNA innowacji w organizmie spółki oraz finansowanie innowacyjnych zmian na poziomie firmy. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę maksymalizowania źródeł finansowania, zwiększając tym samym poziom innowacyjności w naszym kraju. Branżę farmaceutyczną nazwano jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających, a polskie firmy zachęcano do bardziej odważnych działań w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. Ważne, by nie obawiać się inwestować i wdrażać innowacje w swoich firmach. Przybliżono również kwestie dualnego modelu sprzedaży, który zawiera zarówno technologiczne aspekty, jak i aspekty bezpośredniego kontaktu ludzkiego.

Po pierwszej dyskusji panelowej Dariusz Kwieciński, Prezes Zarządu, Fujitsu Poland poprowadził case study pt. “Transformacja Cyfrowa w praktyce”, w którym opowiedział m.in. o zasadach przeprowadzenia skutecznej transformacji cyfrowej. Mimo, że 90% firm deklaruje wdrażanie strategii cyfrowej, to ⅔ pytanych przyznaje, że takiej strategii nie posiada.  Obawa przed zmianą jest naturalna, ale pokonać ją można poprzez pokazywanie danych oraz argumentów. Ważne jednak, aby nie operować jedynie abstrakcyjnymi przykładami modelowych wdrożeń. Dokładna, wyjściowa analiza potrzeb klienta i realnych założeń jest najlepszą receptą na opór przed zmianą.

Następnie nadszedł czas na II panel dyskusyjny, moderatorem była Dr Dominika Bosek-Rak, Kierownik studiów podyplomowych Transformacja Cyfrowa, adiunkt w Katedrze Teorii Zarządzania SGH. W gronie panelistów byli: Mateusz Bartoszcze, Zastępca Dyrektora Oddziału Kraków EIB SA, Radca Prawny, Nauczyciel Akademicki, Ireneusz Borowski, Country Manager, Dassault Systèmes, Jacek Figuła, Chief Commercial Officer, Billon Group, Jędrzej Kowalczyk, Prezes Zarządu, FANUC Polska, Dariusz Kwieciński, Prezes Zarządu, Fujitsu, Bogusław Łoś, Dyrektor działu Technology Solutions for Business, APN Promise, Michał Zwyrtek, Dyrektor Finansowy, APA Group. Paneliści dyskutowali m.in. o działaniach, które organizacja musi podjąć, aby zoptymalizować operacje i zwiększyć produktywność, a także o roli cyfryzacji w skalowalności biznesu. Ponadto, wspomniano o największych wyzwaniach w procesie transformacji cyfrowej oraz wpływie obecnej sytuacji ekonomicznej, geopolitycznej, środowiskowej i społecznej na trendy w transformacji cyfrowej. Sporo czasu paneliści poświęcili technologii blockchain i jej zastosowaniu w korporacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię