Roboty przemysłowe przeszły z fazy dojrzałości w fazę szybkiego wzrostu

440

Ostatnie pięć lat to przejażdżka roller-coasterem dla rynku robotów przemysłowych. Po spadku rynku w 2019 roku nastąpiło zaburzenie w 2020 roku, rekordowy wzrost w 2021 roku, a teraz widzimy długoterminową pozytywną prognozę wzrostu. W rzeczywistości można powiedzieć, że rynek robotów przemysłowych, w wyniku COVID, zrobił coś wysoce niezwykłego – przeszedł z dojrzałej i konserwatywnej fazy w ekscytującą, szybko rosnącą, niemalże start-upową fazę.

Mimo to, w krótkim okresie, mimo że roboty przemysłowe otrzymały COVID-boost, są one również podatne na te same wyzwania post-COVID, co wszystkie branże.

2017-2021 – Historia szczytów i minimów

Rok 2017 był dobrym rokiem dla sektora robotów przemysłowych – przychody wzrosły o 20%. Jednak złe czasy były tuż za rogiem. Od 2018 roku słaby popyt konsumencki w sektorze motoryzacyjnym (zdecydowanie największy konsument technologii robotów przemysłowych), słabo radzący sobie rynek elektroniki – zwłaszcza smartfonów, trudny rynek producentów maszyn i trwające wojny handlowe spowodowały gwałtowny spadek przychodów. A potem uderzyła pandemia.

robotyzacja

W dwuletnim okresie 2019-2020 przychody skurczyły się o 10%. Straty te wynikały głównie ze słabych wyników branży motoryzacyjnej oraz globalnego otoczenia makroekonomicznego i nie zostały zrekompensowane przez rosnący popyt ze strony sektora motoryzacyjnego w zakresie nowych energii. Gdyby cykl rynkowy przebiegał zgodnie z oczekiwanym wzorcem, w 2020 r. nastąpiłoby odbicie branży. Covid przerwał jednak ten cykl i całkowicie zakłócił rytm ożywienia ze względu na wymuszone spowolnienia i zamknięcia magazynów i fabryk.

Jednak po dołku w 2020 r. nastąpił szczyt w 2021 r., kiedy to wysyłki odnotowały wzrost rok do roku o 31,9%. Ten niezwykły wzrost był częściowo tylko odbiciem z roku 2020, ale wywołany pandemią entuzjazm producentów dla rozwiązań automatyzacji jako sposobu na złagodzenie trwających niedoborów siły roboczej i przestojów oznaczał, że rynek przekroczył poziom z roku 2019.

Ponownie pobudzony rynek w obliczu wielu wyzwań

Powtarzające się fale COVID nadal zakłócają produkcję maszyn w Azji, gdzie Chiny odpowiadały za 52,5% globalnych dostaw robotów przemysłowych w 2021 r. Te powtarzające się ogniska COVID powodują zakłócenia w łańcuchach dostaw zasilających producentów robotów. Inne poważne problemy dotyczące zdolności wysyłkowych i cen oraz ostre wahania cen surowców również uderzają w linie dostaw. Księgi zamówień na roboty przemysłowe mogą być pełne, ale jeśli części nie ma na półkach, produkcja nie nadąża za popytem, a czas realizacji zamówień rośnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię