Roboty przemysłowe przeszły z fazy dojrzałości w fazę szybkiego wzrostu

212

Konflikt rosyjsko-ukraiński również wpłynął na rynek robotów, zwłaszcza w UE, ponieważ ceny energii, które już wcześniej rosły, osiągnęły rekordowy poziom. Wojna powoduje również niestabilność walutową na całym świecie, uderzając w kursy wymiany, co silnie wpływa na handel zagraniczny. W tej niestabilnej atmosferze, podejmowanie decyzji o inwestycjach RE stało się niezdecydowanym procesem dla wszystkich producentów, a szczególnie dla użytkowników końcowych rozwiązań z zakresu robotów przemysłowych, ponieważ roboty przemysłowe są zazwyczaj bardzo drogie.

Ceny robotów będą spadać w znacznie wolniejszym tempie niż to, do którego przywykliśmy

Opisane powyżej presje, w połączeniu ze zwiększonym popytem, mają oczywiście duży wpływ na ceny robotów przemysłowych. Już w 2021 roku widzieliśmy wzrosty cen na rynkach obu Ameryk i EMEA, a na początku tego roku zaczęły się one pojawiać również na rynkach APAC.

Regionalny trend średniego przychodu na jednostkę robota przemysłowego

Nawet lokalni chińscy sprzedawcy, którzy są bardziej wrażliwi na ceny, podążają za tym trendem wzrostowym ze względu na presję w łańcuchu dostaw. W górę rzeki, od producentów robotów, rynek dostawców kluczowych komponentów dla przemysłu robotycznego, takich jak reduktory, serwonapędy, sterowniki i czujniki, stał się rynkiem sprzedawcy. Wiodący producenci komponentów osiągają bardzo dobre wyniki, a ponieważ popyt przewyższa podaż, to właśnie oni trzymają rękę na pulsie, jeśli chodzi o ceny.

To nieuchronnie spowoduje wzrost cen gotowych produktów robotów przemysłowych. Uważamy jednak, że jest to zjawisko krótkotrwałe, a po wzroście cen wkrótce nastąpi średni spadek cen porównywalnych o 2-3% rocznie w ciągu najbliższych 5 lat. Obniżki te będą umiarkowane w porównaniu z tym, do czego przywykliśmy, częściowo z powodu zwiększonej sprzedaży modeli o większej ładowności, które wiążą się z wyższymi kosztami.