Firma Konecranes ogłosiła uzupełnienie swojej kompleksowej linii urządzeń przeciwwybuchowych o właśnie wprowadzony na rynek elektryczny wciągnik łańcuchowy Konecranes EX C-series, który jest przeznaczony do środowisk niebezpiecznych stref 1/2/21. Wciągnik ten jest wyposażony w najnowszą technologię z zakresu bezpieczeństwa i wydajności oraz przeznaczony dla branż, w których atmosfery wybuchowe stanowią wyzwanie, takich jak np. rafinerie ropy naftowej, zakłady chemiczne, obiekty gazowe i inne. Urządzenie jest dostępne w sprzedaży w regionach EMEA i APAC.
Konecranes C-series EX dla strefy 1/2/21 to pierwszy elektryczny wciągnik łańcuchowy EX z funkcją sterowania pozycjonowaniem wózka za pomocą falownika, co stanowi znaczący postęp w zakresie płynnego, precyzyjnego ruchu wózka. Dzięki udźwigowi do 2,5 t i możliwości pracy w nawet najbardziej wymagających środowiskach gazowych i pyłowych Konecranes C-series EX został zaprojektowany tak, aby spełniać zarówno wymogi certyfikatu ATEX, jak i IECEx, zapewniając kompleksową ochronę w potencjalnie wybuchowych atmosferach.
„W Konecranes bezpieczeństwo jest dla nas zawsze najwyższym priorytetem. Chociaż nie można wyeliminować wszystkich niebezpieczeństw środowisk zagrożonych wybuchem, odpowiednie urządzenia i szkolenia mogą znacznie zwiększyć zarówno bezpieczeństwo, jak i wydajność. Nasze bogate doświadczenie w zakresie produktów przeciwwybuchowych pomogło nam opracować kompleksową gamę dźwignic i komponentów spełniających surowe normy, w tym nasz najnowszy wciągnik Konecranes C-series EX dla stref 1/2/21. Pierwsze egzemplarze są już w drodze do klientów, którzy doceniają szybkie terminy dostaw i wygodę posiadania jednego certyfikatu EX dla całego wciągnika. Każdy komponent jest zaprojektowany tak, aby spełniać wysokie standardy wymagane do certyfikacji, a produkt jest w pełni wspierany przez nasze niezawodne usługi serwisowe i dostępne części zamienne”, Raine Jussila, kierownik ds. wsparcia sprzedaży, Dział produktów do środowisk niebezpiecznych.
Główne cechy Konecranes C-series EX dla stref 1/2/21 obejmują:
- Pozycjonowanie wózka sterowane falownikiem: ta pierwsza w branży funkcja umożliwia płynny, precyzyjny ruch wózka, wyznaczając nowy standard w urządzeniu odpornym na czynniki wybuchowe.
- Dłuższa praca ciągła: dzięki współczynnikowi pracy cyklicznej do 60% C-series EX dla strefy 1/2/21 zapewnia dłuższe czasy pracy i stałą wydajność.
- Kompleksowa certyfikacja: jedna certyfikacja EX obejmuje cały wciągnik, spełniając wymogi zarówno dla środowisk zagrożonych gazem, jak i pyłem (strefy 1, 2 i 21).
- Udoskonalone funkcje bezpieczeństwa: bezpieczna i łatwa w obsłudze dwubiegowa technologia sterowania stycznikiem do podnoszenia i automatycznego załączania hamulca w przypadku utraty zasilania.
- Zaprojektowane dla różnych branż przemysłu
Konecranes C-series EX dla stref 1/2/21 został stworzony dla branż, w których występują atmosfery wybuchowe, zapewniając bezpieczną obsługę zarówno w środowiskach gazowych, jak i pyłowych, w tym w rafineriach ropy naftowej, zakładach chemicznych i gazowych, w których substancje łatwopalne są powszechne, a precyzyjne podnoszenie przy minimalnym ryzyku zapłonu ma kluczowe znaczenie.
Wciągnik spełnia również potrzeby środowisk o dużym zapyleniu, takich jak produkcja papieru i tekstyliów, obróbka drewna i magazynowanie zboża, z których wszystkie są podatne na gromadzenie się pyłu palnego. Ponadto branże związane z tankowaniem samolotów, zakłady LNG i gazociągi mogą polegać na Konecranes C-series EX dla stref 1/2/21 do pracy w strefach niestabilnych.
Wyprodukowany w fabryce w Finlandii, która jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla
Konecranes C-series EX dla stref 1/2/21 jest produkowany w fabryce Konecranes w Hämeenlinna w Finlandii, która uzyskała certyfikat CarbonNeutral® w 2023 r. zgodnie z protokołem CarbonNeutral. Do końca 2023 r. fabryka zmniejszyła emisje o 72% od 2019 r., wykorzystując energię odnawialną i systematycznie poprawiając efektywność energetyczną poprzez działania takie jak modernizacja procesów i przejście na elektryczne wózki widłowe. Pozostałe emisje, których nie można jeszcze całkowicie wyeliminować, są równoważone poprzez zakup kredytów węglowych, zapewniających finansowanie projektu ponownego zalesiania, który redukuje emisje. Obecnie są podejmowane kolejne działania na rzecz dalszej redukcji emisji w Hämeenlinna i innych fabrykach Konecranes na całym świecie.