Jednym z najbardziej rozwijanych obszarów technologii do zarządzania produkcją jest gospodarka magazynowa. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat uległa ona sporym przemianom, dzięki czemu magazyn wyposażony w odpowiednią infrastrukturę stał się miejscem, którego funkcjonalność znacznie zyskała na znaczeniu. Nowoczesne oprogramowanie informatyczne jest istotnym elementem układanki w dzisiejszych magazynach, bowiem obecnie wyroby wytwarzane są na bieżąco, a ich czas przebywania na magazynie to najczęściej zaledwie kilkanaście godzin. Co za tym idzie niezbędny staje się dobrze działający łańcuch dostaw, które jest możliwy właśnie dzięki wykorzystaniu zaawansowanych systemów ERP.
Czym jest WMS?
Nieocenionym dla sprawnego działania magazynu oprogramowaniem jest system WMS, stanowiący wizualizację pracy magazynu. Dzięki niemu pracownicy na bieżąco mają wgląd w konkretne informacje na temat stanu sprzętu, a system automatycznie może zaalarmować obsługę w momencie, gdy wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości. Co istotne głównym celem takiego systemu jest wspomaganie urządzeń do automatyzacji identyfikacji, wykorzystując przy tym globalnie obowiązujące standardy, a nie wyłącznie obsługa wraz z uprzednim generowaniem dokumentów magazynowych. Dzięki temu programowi użytkownik ma łatwy i szybki dostęp do danych dotyczących rodzajów, podziale miejsc składowania, jak i ilości, czy innych informacji niezbędnych do zarządzania magazynem.
Znaczenie systemu WMS w kontekście procesu wytwarzania
Dzięki systemowi WMS możliwe stało się zarządzanie magazynami bazując na stanach magazynowych, lokalizacji towarów oraz procesach realizowanych w obrębie magazynu jak i niepełnym wymiarze produkcji. Niewątpliwymi zaletami, jakie wynikają z wdrożenia systemu WMS są:
- podniesienie dokładności dostaw,
- możliwość dokładnej kontroli poziomu zapasów,
- zoptymalizowanie przepływu materiałów,
- zmniejszenie strat, które wynikały z przeterminowania produktów,
- skrócenie czasu realizacji zamówień.
System WMS w połączeniu z ERP
Na uwagę zasługuje również fakt możliwości zintegrowania systemu WMS z oprogramowaniem ERP. Wiąże się to rzecz jasna z całą masą korzyści, wśród których najistotniejsze są:
- ograniczenie czasu kompletacji zamówień do minimum,
- zoptymalizowanie operacji logistycznych przedsiębiorstwa przy jasnym ewidencjonowaniu stanów magazynowych w sposób prosty,
- zredukowanie kosztów na logistykę wewnątrzmagazynową, co stanowi skutek optymalnego wykorzystania powierzchni magazynowej,
- zredukowanie kosztów obiegu dokumentów w formie tradycyjnej,
Dzięki systemowi ERP możliwa jest realizacja całości zadań magazynowych bazując na danych aktualnie znajdujących się w bazie. Efektem tego jest możliwość sprawnego i natychmiastowego działania na zmiany ze strony kierownictwa, co ma ogromne znaczenie przy niewielkich seriach produkcyjnych. Systemy klasy WMS stają się coraz bardziej dynamicznym środowiskiem, które pozwala na zarządzanie całością procesów, przy jednoczesnej współpracy z najbardziej zaawansowanymi nawet systemami ERP, które wspomagają kierowanie przedsiębiorstwem. Współpraca tych dwóch systemów niewątpliwie daje zaskakująco wiele możliwości.
Źródło: REKORD SI