Zawory i kołnierze instalacji: uważaj na straty ciepła, mogą uderzyć po kieszeni!

213

W ramach izolacji termicznej rurociągów często bagatelizuje się niepozorne – zdawałoby się – elementy armatury. A jednak to właśnie zawory czy kołnierze, choć wizualnie z reguły stanowią jedynie niewielki fragment instalacji, mogą generować niebagatelne w skali całego zakładu straty energii, a co za tym idzie koszty. Jak dokładnie wygląda skala problemu? Jak mu skutecznie zaradzić?

By uświadomić sobie skalę problemu, warto sięgnąć do badań inżynierów TIPCHECK – programu audytów energetycznych dla zakładów przemysłowych, realizowanego przez Europejską Fundację Izolacji Przemysłowych. Dokonana przy pomocy narzędzi TIPCHECK oraz programu kalkulacyjnego PAROC Calculus analiza niezaizolowanych zaworów i kołnierzy instalacji pary wodnej w jednym z dużych polskich przedsiębiorstw wykazała, że średnie straty ciepła kształtowały się na poziomie 1964 W/mb rurociągu rocznie.

– Zaizolowanie zaworów np. otulinami z wełny kamiennej radykalnie podniosłoby efektywność energetyczną wspomnianej instalacji pary – mówi Paweł Stankiewicz z firmy Owens Corning PAROC Polska. – Kilkusetzłotowa inwestycja w izolację o grubości 60 mm dla pojedynczego zaworu DN350 przyniosłaby przez rok aż dwudziestokrotny zwrot w postaci oszczędności na stratach ciepła w tym miejscu – podkreśla ekspert.

Ponieważ przyjmuje się, że jeden niezaizolowany zawór odpowiada 1,5 m niezaizolowanego rurociągu tej samej średnicy, odpowiednia izolacja całego rurociągu ze wszystkimi zaworami może pozwolić na zaoszczędzenie setek tysięcy złotych rocznie w skali całego zakładu – wynika z analiz TIPCHECK.

Liczby nie kłamią

O rozmiarach wpływu armatury rurociągowej na poziom efektywności energetycznej zakładów przemysłowych świadczą zawarte w Wytycznych VDI 2055-2:2013 wyniki analiz Stowarzyszenia Inżynierów Niemieckich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię