6 kluczowych trendów na rynku monitoringu wizyjnego w 2022 roku

388

Nadchodzący rok na rynku monitoringu wizyjnego w dużej mierze będzie zdominowany przez jedno wyrażenie – zaufanie. Niezależnie od tego czy mówimy o rozwoju sieci 5G, rozwiązań AI czy sieci zero trust, warto postawić na technologie, które w pewny sposób odpowiedzą na nasze potrzeby. Prezentujemy 6 głównych trendów, które będą znaczącą ramą w kontekście rozwiązań technologicznych w 2022 roku.

Szacuje się, że globalne przychody w sektorze monitoringu wizyjnego do końca 2021 roku będą wynosić 24 mld dolarów. Jest to znaczne ożywienie rynku, w porównaniu do 2020 roku, gdzie wiele projektów musiało zostać przesuniętych ze względu na pandemię COVID-19. Według prognoz do 2025 roku całkowite przychody wzrosną do 31,9 mld dolarów.

Co ciekawe, to właśnie sytuacja epidemiczna sprawiła, że społeczeństwa zaczęły wykazywać większe zaufanie do wprowadzania nowych, zaawansowanych technologii, zwłaszcza w bezpieczeństwie publicznym. Globalne badanie Motorola Solutions przeprowadzone w 10 krajach wykazało, że trend ten popiera 88% obywateli. Dla sektora monitoringu oznacza to dalszy rozwój koncepcji inteligentniejszej i bezpieczniejszej przestrzeni publicznej.

Obecnie obserwuje się wzrost liczby inicjatyw, które mają na celu wprowadzenie regulacji zapewniających bezpieczeństwo korzystania z nowych technologii. Komisja Europejska pracuje nad projektem AI Act, a na Szczycie Cyfrowym ONZ podnoszone są tematy stosowania nowych technologii w kontekście zrównoważonego rozwoju. Rosnące zaufanie jasno wiąże się zatem z nową legislacją.

  1. Rosnąca popularność środowisk hybrydowych

Jednym z trendów wskazywanych przez ekspertów Axis Communications jest rozwój struktur w kierunku „horyzontalnym”, gdzie przechowywanie danych w chmurze, na lokalnych serwerach oraz przetwarzanie brzegowe będą coraz częściej stosowane wspólnie. W środowisku hybrydowym, każde z tych rozwiązań będzie wykorzystywane w sposób, uwzględniający ich najlepsze możliwości.

Co ważne, kwestia architektury sieciowej jest unikalna dla każdego klienta. Powinno się mieć na uwadze zarówno wewnętrzne zasoby i politykę firmy, jak i czynniki zewnętrzne, takie jak lokalne i międzynarodowe przepisy.

– Kluczowe jest zapewnienie dostępu do gamy potrzebnych narzędzi, tak by finalny klient mógł zdecydować się na najlepsze dla niego rozwiązanie. Rosnąca popularność łączenia wielu rozwiązań systemowych sugeruje, że środowisko hybrydowe będzie domyślną formą przechowywania i analizy danych – podkreśla Bogumił Szymanek z Axis Communications.

  1. Zero Trust Security – zdrowy sceptycyzm w systemach bezpieczeństwa

Sieć zerowego zaufania, w przewidywaniach na 2021 rok, była przedstawiana jako rozwiązanie „stale rozwijające się”. Dzisiaj, uznaje się, że jest to właściwa metoda ochrony sieci wewnątrz organizacji. Na przyspieszenie rozwoju tego trendu niebagatelny wpływ miała pandemia COVID-19. Coraz powszechniejsza praca z domu, wymusiła zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa informacji przechowywanych na urządzeniach, niegdyś wykorzystywanych głównie w biurach, podłączonych do firmowych sieci. Analizując dostępne dane, można zauważyć, że popularność pracy zdalnej (a co za tym idzie, konieczność zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń sieci) wciąż się utrzymuje. Jak wynika z październikowego raportu przygotowanego przez CBOS, w środowisku biurowym praca zdalna jest nadal częstym modelem, na który decydują się firmy – 54% pracowników biurowych ma możliwość elastycznej organizacji pracy.

Sieć Zero Trust oznacza, że każdy użytkownik, urządzenie i IP uzyskujące dostęp do zasobów jest klasyfikowane jako potencjalne zagrożenie. Dla sektora dozoru wizyjnego ma to znaczące następstwa – sygnowane oprogramowanie sprzętowe, regularne aktualizacje systemu, szyfrowane dane i treści wideo oraz zabezpieczona tożsamość, staną się kluczowymi rozwiązaniami oferowanymi klientom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię