Monitorowanie produkcji jest niezbędne dla zachowania jej ciągłości i jakości wytwarzanych produktów. Współczesne narzędzia informatyczne, które znalazły zastosowanie w systemach monitorowania, umożliwiają kontrolowanie produkcji i skorygowanie błędów na wszystkich jej etapach. Dzięki niemu możliwe jest uniknięcie kosztów związanych z reklamacjami i przestojami, a także zachowanie wysokiej oceny jakości produktów w oczach kontrahentów. W pracy tej człowieka coraz częściej wspomagają programy i maszyny. Jak zatem monitoruje się produkcję współcześnie?
Każdy zakład produkcyjny ma opracowane i wdrożone własne standardy produkcyjne. Ich przestrzegania na różnych etapach produkcyjnych najczęściej pilnują kontrolerzy jakości. Coraz powszechniejsze staje się jednak implementowanie zautomatyzowanych systemów monitorowania produkcji, które pozwalają na skorygowanie błędów już na wczesnych jej etapach.
Kompleksowe systemy monitorowania produkcji integrują pracę na liniach produkcyjnych, logistykę, analitykę biznesową i finanse. Kluczowe w tym względzie są dobrze przygotowane aplikacje informatyczne, mające charakter autonomiczny lub będące częścią bardziej komplementarnego narzędzia. Ich zadaniem jest m.in. obliczanie wskaźników ekonomicznych w oparciu o statystyki pochodzące z produkcji, a także o parametry otrzymane bezpośrednio z maszyn. Dane analizowane są z uwzględnieniem m.in. planów produkcyjnych, kosztów oraz norm. Zadania, jakie można realizować przy pomocy systemów monitorowania produkcji są niemal nieograniczone.
Zalety systemów monitorowania produkcji
Walory konkretnych systemów monitorowania najpełniej ocenić można znając ich zakres oraz możliwości. Są jednak pewne cechy wspólne, które wpływają na rosnącą popularność tego typu narzędzi. Zaliczyć do nich można m.in.:
– możliwość rejestrowania i kontroli produkcji w czasie rzeczywistym,
– graficzny podgląd stanów produkcji,
– wgląd do historii wpisów,
– obsługę awarii,
– możliwość ilościowego rozliczania produkcji,
– funkcję analizy wielkości odpadu technologicznego,
– analizę czasów oraz przyczyn przestojów maszyn,
– mierzenie wydajności maszyn w wybranym przedziale czasowym,
– możliwość wprowadzania danych za pośrednictwem paneli operatora rozmieszczonych w różnych miejscach hali produkcyjnej.
Ta ostatnia funkcja pozwala na uzyskanie przez operatora istotnych informacji o stanie produkcji w dowolnym miejscu hali, w czasie rzeczywistym. Oczywiście, najważniejsze dane odczytać można także na stanowiskach serwisowych, co pozwala operatorowi na błyskawiczną reakcję.