(Bio)druk 3D receptą na kryzys w transplantologii?

255

Przeszczep określonego narządu jest skuteczną metodą leczenia. U przeważającego odsetka pacjentów przynosi korzyść w postaci poprawy stanu zdrowia i komfortu życia. Czy wydrukowanie narządu zdatnego do przeszczepu pozostaje na dzień dzisiejszy w sferze fikcji, czy to już realna nauka? Na jakim etapie jesteśmy? Stawia pytania Platforma Przemysłu Przyszłości Historia dzieje się tu i teraz, ale na całościową i ostateczną rewolucję w transplantologii przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Przeszczep – w drodze ku lepszemu życiu

Wśród transplantologów funkcjonuje powiedzenie: nie zabieraj narządów do nieba, niebo wie, że są nam potrzebne tu, na ziemi. A co gdybyśmy mogli po prostu przeszczepiać serca, nerki czy wątroby zjeżdżające wprost z taśmy produkcyjnej? To oczywiście spore uproszczenie, ale ogromne spektrum możliwości w tym zakresie otwiera (bio)druk 3D.

Obecnie sfera fiction powoli staje się obszarem science, ale póki omawiane rozwiązania nie staną się codziennością, istnieje pilna i stała potrzeba edukacji w tym zakresie. Trzeba skuteczniej docierać nie tylko do społeczeństwa, ale również do środowisk medycznych – kłaść nacisk na rozwijanie świadomości transplantacyjnej oraz uświadamianie, że jest to w zasadzie doskonała metoda leczenia chorób.

Generalnie przeszczep określonego narządu jest skuteczną metodą leczenia i u przeważającego odsetka pacjentów przynosi korzyść w postaci poprawy stanu zdrowia i komfortu życia. Oprócz czynników medycznego i społecznego warto zwrócić uwagę także na ten ekonomiczny, o którym zawsze trudno mówi się, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie ludzkie, ale przecież tego nie unikniemy. A fakty są takie, że na przykład koszty dializoterapii są znacznie wyższe, niż wydatki związane z leczeniem immunosupresyjnym, niezbędnym po transplantacji.

Dlatego właśnie podejmowane są zaawansowane prace nad tym, aby opracować, a później upowszechnić skuteczną technologię umożliwiającą dostarczanie sztucznych narządów. A zapotrzebowanie w tym względzie jest ogromne – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię