Jak sprawić, aby korzystanie z robotów było łatwiejsze ~ Branża robotyki stawia krok w kierunku łatwej w użyciu technologii ~

851

Czy wprowadzenie robotyki sprawiło, że obowiązki domowe stały się pieśnią przeszłości? Niestety, jeszcze nie. Choć zrobotyzowane odkurzacze zyskują na popularności, nie mamy jeszcze robota pełniącego funkcje asystenta osobistego, który zajmie się wszystkimi żmudnymi pracami domowymi. Aby robot spełnił swoją rolę, musi być w stanie pracować w nieprzewidywalnym otoczeniu, a co jeszcze ważniejsze umożliwiać właścicielowi domu łatwe programowanie. W tym artykule Sophie Hand, menedżer na Wielką Brytanię firmy, EU Automation, dostarczającej przemysłowy sprzęt z dziedziny automatyki omawia, jak ważne jest, aby roboty były łatwe w użyciu.

Oprócz robotów odkurzających inżynierowie opracowali również roboty składające pranie. Przykłady takich robotów to Launroid, któremu złożenie ubrania zajmuje cztery minuty, oraz robot Rethink Robotics, który potrzebuje na to 15 minut. Choć składanie ubrań dla człowieka jest rutynową czynnością, zaprogramowanie robota, aby ją wykonywał jest bardzo trudne, w związku z czym maszyna potrzebuje więcej czasu, aby tego dokonać. Przy tych prędkościach wykorzystanie robota do zadania, które człowiek może wykonać kilka razy szybciej, wydaje się nieuzasadnione.

Kilka z przeszkód uniemożliwiających wprowadzenie robotów osobistych do domu odnosi się również do wprowadzania robotów przemysłowych w zakładach produkcyjnych. Roboty współpracujące i platformy mobilne oferują znaczne korzyści związane z prędkością, dokładnością i powtarzalnością, ale wprowadzenie i zaprogramowanie ich jest złożonym procesem, który odstrasza wiele małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Małe przedsiębiorstwa mogą nie dysponować wykwalifikowanymi pracownikami, aby skutecznie wprowadzić roboty, lub nie mieć zasobów umożliwiających ciągłe wprowadzanie poleceń do urządzeń. W przypadku robotów dysponujących swobodą ruchu wynoszącą 6 stopni operator musi ustawiać je w sześciu różnych kierunkach. W przypadku zmiany otoczenia lub powierzenia robotowi dodatkowych zadań gruntowne programowanie robota do każdego zastosowania byłoby bezproduktywne – oferowana elastyczność po prostu nie byłaby wystarczająca.

Ułatw sobie życie

Aby poszerzyć użycie robotów o nowe zastosowania wykraczające poza dotychczasowe branże: motoryzację i wytwarzanie urządzeń elektrycznych, wielu producentów robotów koncentruje się na upraszczaniu technologii z myślą o użytkowniku. Firma Universal Robots współpracuje z firmą Robotic, aby wprowadzać do MŚP roboty współpracujące, dbając, aby roboty te były łatwe w użyciu, a ich programowanie nieskomplikowane. UR oferuje zintegrowane programy ułatwiające podstawową konfigurację, np. kreator palet prowadzący użytkowników przez proces programowania typu podnieś i upuść w zaledwie 30 minut.

roboty mobilne

Start-up, Southie Autonomy, pomaga również ułatwić programowanie robotów poprzez opracowanie interfejsu z wskaźnikiem umożliwiającym zaprogramowanie robota w kilka sekund. Wskaźnik o nazwie The Wand (z ang. różdżka) w kilka sekund pokazuje robotom, co mają zrobić –bez potrzeby wyjaśniania, jak to zrobić. Technologia ta zwiększa elastyczność, co ułatwia uzasadnienie zakupu robota jako inwestycji, zwłaszcza w przypadku mniejszych przedsiębiorstw.

Energid oferuje również narzędzia, dzięki którym użytkownicy mogą łatwo programować roboty do wykonywania określonych zadań. Na przykład pakiet do tworzenia oprogramowania Actin 5 umożliwia deweloperom tworzenie, modelowanie i kontrolowanie układów robotyki, ułatwiając tworzenie zaawansowanych aplikacji. Celem firmy jest sprawienie, by każdy mógł używać tego pakietu, nawet jeśli nie dysponuje zaawansowaną wiedzą z dziedziny programowania. Umożliwia on również użytkownikom prowadzenie komunikacji z robotami w czasie rzeczywistym, dzięki czemu mogą przystosowywać się do zadania w trakcie jego wykonywania, zwiększając tak potrzebną elastyczność.

Sprawienie, by roboty były łatwe w użyciu, jest sekretem umożliwiającym odblokowanie ich pełnego potencjału. Kto wie – może pewnego dnia robot przejmie Twoje domowe obowiązki, jeśli będziesz w stanie pokazać mu, jak to zrobić. Aby dowiedzieć się więcej, przejdź na stronę https://www.euautomation.com/.

Źródło: EUA Automation