MES czy Zarządzanie Produkcja ERP

1293

Wybór systemu zarządzania produkcją to temat spędzający sen z powiek wszystkim przedsiębiorcom, którzy zajmują się produkowaniem towarów. Obojętnie czy jest to produkcja małoseryjna, personalizowana czy „taśmowa”. Wybór pomiędzy klasycznym systemem MES a modułem zarządzania produkcją w klasycznych „pudełkowych” systemach ERP jest dość trudny. Poniżej, postaram się porównać oba rozwiązania.

Co to jest MES ? – Manufacturing Execution Systems (MES) to wg. definicji system komunikacji i informowania obszaru produkcji[1]. Typowy MES powinien umożliwić kontrolę produkcji w czasie rzeczywistym. Obejmuje swoim działaniem maszyny (w połączeniu z systemami automatyki oraz warstwą czujnikową), ludzi, procesy, magazyn, jak również wszystkieelementy związane z planowaniem produkcji. Trudno jest wybrać, który z powyższych obszarów jest kluczowy dla systemów MES.

[1] Wikipedia

Zastosowanie jakiegokolwiek systemu do zarządzania produkcją jest koniecznością. Osobny system MES posiada zdecydowanie więcej możliwości, jeśli chodzi o funkcje związane z planowaniem produkcji, dedykowaniem zadań na poszczególne gniazda i stanowiska produkcyjne. Co najważniejsze, możliwości związane z kartami produktowymi są zdecydowanie bardziej szerokie. Wariantowanie marszruty oraz BOM pozwala na ograniczenie ilości dokumentacji. Przykładowo produkcja zasilacza impulsowego, którego parametrem zmiennym jest obciążalność prądowa i napięcie wyjściowe dla klasycznego systemu MES, to stworzenie jednej karty produktowej w kilku wariantach, zależnych od parametrów wyjściowych zasilacza.

Dla modułu zarządzania produkcją w ERP konieczne jest stworzenie tylu kart produktowych, ile jest wariantów.W przypadku kiedy produkcja jest małoseryjna (ograniczona ilość kart produktowych) lub mamy do czynienia z prostymi operacjami montażu,dobrym rozwiązaniem jest wybór modułu do zarządzania produkcją w ramach systemu ERP. Oczywiście mam tu na myśli systemy „pudełkowe”. Kiedy mamy do czynienia z produkcją wymagającą bardziej skomplikowanej warstwy montażowej, kiedy w grę wchodzi wariantowość, realizacja półproduktów na potrzeby dalszej produkcji czy większa personalizacja materiału końcowego musimy rozważyć system MES.

W klasycznych systemach MES mamy większe możliwości zarządzania jakością, utrzymaniem ruchu, personelem, przydzielonymi zadaniami, rozliczaniem czasu pracy maszyn, ich wydajnością. Mamy większą kontrolę nad płynnością produkcji, lepszym planowaniem i reagowaniem na przestoje. Całość tych usprawnień składa się na zwiększenie optymalizacji, skrócenie czasu potrzebnego na uruchomienie nowych linii produkcyjnych, na lepsze reagowaniu na sytuacje nieprzewidziane

Niezbędnym elementem dla systemu MES czy zarządzania produkcją w ramach ERP jest integracja z systemami CMMS, PDM, WMS czy w końcu systemami HR, sprzedażowymi lub księgowymi. A ze strony maszyn – połączenie do czujników czy warstwy PLC. Dobre systemy MES moduły zarządzania warstwą SCADA, CMMS, PDM czy magazynem mają już zintegrowane wewnętrznie. Systemy zarządzania produkcją w ramach ERP mają z kolei wewnętrzną integrację z magazynem, systemem sprzedażowym, HR czy księgowością.

MES

Na koniec musimy porównać koszty i czas związany z wdrożeniem systemów. Klasyczny system MES w większości rozwiązań jest „szyty” na zamówienie, co oznacza większe koszty i dłuższy czas związany z wdrożeniem. Jeśli do tego doliczymy koszty związane z integracją z zewnętrznymi systemami, to MES jest dość drogim rozwiązaniem. W przypadku systemów zarządzania produkcją w ramach ERP, koszt wdrożenia obejmuje w zasadzie zakup licencji. Samo wdrożenie jest także krótsze, ponieważ nie jest mocno skomplikowane i może zostać wykonane samodzielnie.

Podsumowując: wybór pomiędzy MES a zarządzeniem produkcją jako modułem w ERP uzależniony jest głównie od typu wykonywanej produkcji oraz przeznaczonego na ten cel budżetu. W każdym z przypadków początkiem całego procesu powinien być audyt procesowy na produkcji. Wyniki tego badania powinny dać odpowiedź, jakiego systemu potrzebujemy.

Źródło: Redakcja Portal Przemysłowy.pl
Zdjęcia:https://www.outsidethebeltway.com/
https://previews.123rf.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię