NIDEC GPM bardziej innowacyjny dzięki robotom mobilnym

986

NIDEC GPM Groupod blisko 70 lat rozwija nowoczesne pompy dla przemysłu motoryzacyjnego. Firma jest uznawana za lidera technologicznego i wyznacza standardy w branży. Przedsiębiorstwo, wcześniej rodzinne, a ponad trzy lata temu przejęte przez japońską NIDEC Group,dąży do umocnienia pozycji konkurencyjnej także w perspektywie rozwoju e-mobilności. Kluczowe jest więc skoncentrowanie się na badaniach i rozwoju. Już dziś jeden na dziesięciu z 1200 pracowników zatrudniony jest w tym obszarze. Jednocześnie, aby maksymalizować efektywność i ograniczyć nieoptymalne wykorzystanie zasobów NIDEC GPM coraz bardziej stosuje się do zasady Lean.

Elastyczne rozwiązania do automatyzacji intralogistyki

Firma w coraz większym stopniu włącza nowoczesne rozwiązania robotyczne do linii produkcyjnych. Naturalne było więc zautomatyzowanie również wewnętrznego przepływu materiałów. NIDEC GPM poszukiwał autonomicznego systemu transportowego, niewymagającego zmian w infrastrukturze i umożliwiającego szybkie wdrożenie. Podczas targów, przedstawiciele firmy poznali roboty mobilne Mobile Industrial Robots (MiR).

„Roboty przyciągnęły naszą uwagę swoją ogromną elastycznością” – wspomina Andreas Vogt, DeputyProduction Manager i Lean Expert, NIDEC GPM. Wyposażone w zaawansowaną technologię czujnikową i algorytmy bezpieczeństwa, zwinne roboty MiR manewrują samodzielnie i bezpiecznie – także w bliskości pracowników. Rozpoznają z odległości przeszkody takie jak ludzie oraz obiekty, i są w stanie ominąć je lub zatrzymać się. W rezultacie pasy magnetyczne lub szyny nie są potrzebne. Dokładnie takiego rozwiązania szukał NIDEC GPM.

Wyposażone w system MiRHook

Po krótkiej fazie testów podjęto decyzję o zakupie. We współpracy z lokalnym integratorem, firma wdrożyła trzy roboty MiR100 z systemem holującym MiRHookw dwóch różnych obszarach produkcyjnych. NIDEC GPM szybko włączyłnowe rozwiązania do realizowanych procesów. Przed pierwszą misją, roboty przemierzyły cały zakład produkcyjny i stworzyły mapę swojego przyszłego środowiska pracy, wykorzystując do tego zaawansowany skaner laserowy.

Dzięki skanowaniu roboty mobilne samodzielnie wybierają najszybszą trasę do celu. Z kolei hak holowniczy umożliwia idealne mocowanie wózków, także piętrowych, i transportowanie w ten sposób podczas jednego przejazdu ładunków o masie do 300 kg. Roboty mobilne autonomicznie nawigują pomiędzy magazynem a linią montażową, przewożąc pokrywy pomp olejowych, łożyska pomp wodnych i wały napędowe wszędzie tam, gdzie są one potrzebne.

11 kilometrów zaoszczędzonych dziennieprzy każdym robocie

NIDEC GPM wykorzystuje oprogramowanie do zarządzania flotą robotów MiRFleet. “Typowy przejazd wygląda następująco: robot, wezwany przez pracownika, wyrusza z pozycji oczekującej, tzw. <<supermarketu>> – gdzie zgromadzone są wszystkie nasze części. Następnie podczepia się do prawidłowo załadowanego wózka, który rozpoznaje za pomocą kodu QR – wówczas rusza” – tłumaczy Franz Scheibe, Team Leader for Assembly, programujący roboty mobilne do ich codziennych zadań. Podczas przejazdu, robot emituje dźwięki, które pracownicy są w stanie usłyszeć pomimo głośnej pracy innych maszyn.

“Z przestrzeni ładunkowej robot z materiałami jedzie do linii montażowej, w której potrzebne są przewożone elementy. Zostawia pełny wózek i zabiera z powrotem pusty, który przewozi do magazynu zanim wróci do pozycji oczekującej w <<supermarkecie>>” – mówi Scheibe. Po drodze robot samodzielnie przejeżdża przez bramkę, którą otwiera poprzez kontakt z pętlą magnetyczną. Każdy robot w ciągu dnia przejeżdża średnio 11 kilometrów – dystans, którego nie muszą już pieszo pokonywać pracownicy. „Wyobraźcie sobie: mamy roboty, które pracują całą dobę 5 dni w tygodniu. To oszczędza naszym pracownikom dużo chodzenia, czyli czasu pracy” – podsumowuje Scheibe.

Roboty MiR utrzymują zapasy na niskim poziomie

Jeden z robotów dostarcza pracownikom w zakładzie w Turyngii materiały w niemal kompletnie zautomatyzowanym środowisku. Dwa pozostałe roboty są wykorzystywane w innym miejscu – dostarczają komponenty do 10 linii produkcyjnych. To zadanie wcześniej było realizowane przez logistyka. „W tamtym czasie na liniach produkcyjnych mieliśmy zazwyczaj zbyt dużo materiałów – a to było niepotrzebnym kosztem” – mówi Andreas Vogt.

Obecnie roboty dostarczają pracownikom obsługującym maszyny dokładnie tyle materiału,ile jest potrzebne w danym momencie. Wpływ na środowisko pracy jest bardzo widoczny. „Mamy o teraz o wiele mniej materiału w strefie produkcyjnej. To pozwala zaoszczędzić dużo miejsca” – ocenia Johaness Otto, brygadzista NIDEC GPM. Takie rozwiązanie umożliwia optymalizowanie zapasów i utrzymanie kosztów magazynowania na niskim poziomie, w zgodzie z zasadami Lean.

Niezależnie od wszystkiego, niektórzy pracownicy podchodzili z rezerwą do nowych robotycznych pracowników. „Początkowo nawet ja miałem pewne obawy, jednak później szybko przekonałem się, że to jest postęp, który pomaga nam w codziennej pracy. To pozytywny element” – mówi Johaness Otto. Roboty odciążyły pracowników w monotonnych procesach związanych z transportem i okazały się łatwe w obsłudze – dzięki temu wątpliwości zniknęły. „Roboty są bardzo intuicyjne w użyciu. Moi współpracownicy szybko nauczyli się tworzyć nowe zamówienia i odbierać dostawy” – mówi Franz Scheibe. Roboty wykorzystują interfejs pracujący z poziomu przeglądarki, który może być obsługiwany z tabletu, smartfonu lub komputera.

Więcej zasobów w R&D

Zastosowanie technologii MiR pozwoliło NIDEC GPM efektywnie zautomatyzować wewnętrzny przepływ materiałów. Firma planuje zakup dwóch kolejnych robotów. Obecnie, MiR100 uwalnia czas pełnoetatowego pracownika. Roboty redukują obciążenie pracowników i pozytywnie wpływają na efektywność pracy. Dodatkowe zasoby są przesuwane do badań i rozwoju. Jest to ważny element, ponieważ NIDEC GPM w krótkim czasie chce oferować klientom rozwiązania technologiczne i innowacje związane z pompami elektrycznymi.

„Obszar R&D jest podstawą, dzięki której możemy rozwijać nasze zrównoważone i nowoczesne technologie. Automatyzując intralogistykę, poprzez zastosowanie robotów mobilnych, jesteśmy także na bieżąco z innowacjami w produkcji” – mówi Andreas Vogt. Z takim nastawieniem, firma buduje fundament, dzięki któremu będzie mogła utrzymać konkurencyjność na rynku motoryzacyjnym w przyszłości.

Film pokazujący roboty mobilne MiR w NIDEC GPM jest dostępny pod adresem www: https://www.youtube.com/watch?time_continue=124&v=gfJsOw6Q32A

Źródło: Mobile Industrial Robots